İki fıkra bir gerçek…

YORUM | BÜLENT KORUCU

İstanbul seçimleri kral birinci Tayyip’in talimatları doğrultusunda Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. YSK’nın ve ülkenin durumunu tasvir eden iki fıkra var.

İlki YSK’yı anlatıyor: Aslan, kurt ve tilki beraber ava çıkıyorlar. Geyik, Ceylan ve tavşan avlayıp bir kenarda soluklanırken Aslan, kurda ‘bunları taksim et’ diyor. “Geyik kralımıza, tavşan tilki kardeşe, bendenize de ceylan” demesine kalmadan bir pençeyle kendini yerde buluyor. Aslan taksimat görevini bu defa tilkiye veriyor. “Kralım, ceylanı sabah kahvaltısında, geyiği öğlen yemeğinde, tavşanı ise akşam afiyetle yersiniz” deyince, Aslan’ın keyfi yerine geliyor. “ böyle güzel ve adil bir bölüşümü nereden öğrendin?” Diye soruyor. Tilki yerde yatan arkadaşına bakıp cevap veriyor: “kurt kardeşten”

YSK üyeleri bu adil(!) kararı anayasa ya da kanunlara bakarak vermedi. 15 Temmuz gecesi hiçbir delil olmadan, sadece istihbarat fişlemeleriyle ve bütün anayasal güvenceler çiğnenerek tutuklanan üç üye arkadaşlarına bakarak verdiler. 18 Nisan’da 11 yıl hapis cezası alan eski üyenin başına gelenleri göz önüne alarak imza attılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üç gün önceki tehditleri kulaklarında çınlarken oy verdiler. Daha fazlasını bekleyenler bunu hak etmek için önce Erdoğan’ın elindeki ‘FETÖ’ giyotinini işlevsiz hale getirmek zorunda. Hem giyotini yağlayıp hem de onun önünde bekleyenlerden adalet umanlar ya aptal ya da herkesi aptal yerine koyuyor. Bu sözlerim, kararın altına imza atan ‘yüksek’ yargıçları aklamıyor. Onların zaten yatacak yeri yok.

İkinci fıkra ülkenin durumunu özetliyor: Baba ile oğlu uyuyorlarmış. Mutfaktan gelen sesler üzerine, baba, oğlunu göndermiş…. Ses seda çıkmayınca baba seslenmiş;

-Oğlum ne oldu?

-Baba bir hırsız yakaladım.

-Tut kolundan getir.

-Gelmiyor.

-Bırak gitsin.

-Gitmiyor.

-Sen gel.

-Gelemem.

-Niye?

-Bırakmıyor.

Bakalım ülke bu beladan nasıl kurtulacak! Ya İstanbul çalınan son şey olacak ve burayı dip kabul edip yükseliş başlayacak; ya da çıkmamak üzere dipteki bataklığa saplanıp kalacak. Sonucu biraz hırsızın değil ev halkının belirlemesi gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin