DBP’li iki belediyeye kayyım atandı muamması

Devletin resmi ajansı AA ile DHA’nın Diyarbakır’da Sur ve Silvan belediyelerine Valilik kararıyla kayyım atandığı haberi muammaya döndü.

Ajanslara göre, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Sur ve Silvan belediye başkanları, daha önce öz yönetim açıklamaları nedeniyle 2015 yılının Ağustos ayında içişleri Bakanlığı kararyla görevlerinden alınmışlardı. Sur ve Silvan belediyelerine kayyım olarak ilçe kaymakamlar görevlendirildi.

SABAHAT TUNCEL AÇIKLAMA YAPTI: TANIMIYORUZ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kararı tanımayacaklarını söyledi ve meydan okudu: “Halk iradesini gasp eden belediyelerimize kayyum atayanlar bilmelidir ki kayyum bizim için yok hükmündedir, tanımıyoruz. Hukuksuz kayyum atamalarına karşı, tüm halkımızı kendi iradesi etrafında kenetlenmeye davet ediyoruz.”

VALİ: KAYYIM ATAMADIK

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy bu gelişmeler üzerine, Silvan ve Sur belediyelerine kayyım atandığına dair çıkan haberlerle ilgili olarak açıklama yaptı. Vali, “Şu anda kayyum ataması yapılmamıştır. Diyarbakır’a döndüğümde değerlendirilecek konulardan biridir. Kayyum atanmayacak anlamına gelmiyor. Şu anda bir görevlendirme ve atama yok.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin