II. Abdülhamid’in torunu ile İnönü Vakfı arasında broş tartışması

Osmanlı ailesinden ve Sultan II. Abdülhamid’in torunlarından Nilhan Osmanoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ailesinde broş tartışması çıktı.

Nilhan Osmanoğlu, İsmet İnönü’nün, Şadiye Sultan’a ait bir broşu alarak eşine verdiğini iddia etti. İnönü Vakfı ise bir açıklama yaparak “Yargıya başvuracağız.” dedi. Açıklamada “Cumhuriyet’e karşı yapılan bu pervasız saldırı karşısında cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz.” denildi.

Osmanoğlu: Hakikatleri anlatmakta özgürüm

Bunun üzerine Osmanoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada tepkilerin “Hakikatleri konferanslarımda anlatmakta özgürüm.” diyerek sözlerinin arkasında durduğunu vurguladı.

Euronews’in haberine göre, Nilhan Osmanoğlu 5 Şubat tarihinde Almanya’da verdiği bir konferansta Şadiye Sultan’ın yardımcısının mektuplarına dayanarak İsmet İnönü’nün bir Fransa ziyareti sırasında vatanına dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine “Bunun bir bedeli var.” dediğini ortaya attı.

Osmanoğlu ayrıca, İnönü’nün hanedan üyelerinden mücevherler aldığını dile getirdi. Daha sonra, bu mücevherler arasında bulunan Şadiye Sultan’a ait bir broşun İnönü’nün eşinin üzerinde görüldüğünü söyledi.

İnönü Vakfı: Seviyesiz iddialar

İnönü Vakfı bu iddiaları ‘seviyesiz’ olarak niteledi. Vakıf, son dönemde İsmet İnönü’ye karşı ‘sistemli şekilde bir iftira ve saldırı kampanyası’ yürütüldüğünü savundu. Yapılan açıklamada asıl hedefin Atatürk ve cumhuriyetin kuruluş değerleri olduğu belirtildi.

Nilhan Osmanoğlu ise “İstedikleri hanedan mensuplarının, Osmanoğulları’nın her birinin bir köşede sus pus oturması, önceki gibi.” dedi.

Hayasızca saldırı yapılıyor

Sosyal medyada da eleştiri yağmuruna tutulan Osmanoğlu, kendisi hakkında Amerikalı bir mankenin bikinili fotoğrafı kullanılarak mesajlar paylaşıldığını, bunun ‘hayasızca bir saldırı’ olduğunu kaydetti.

Tartışmalara Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da katıldı. Kayışoğlu, Osmanoğlu’nun Şadiye Sultan’ın yardımcısının ifadelerine dayandırdığı broş iddiasını İsmet İnönü’nün yaverinin mektuplarını kaynak göstererek yalanladı.

CHP’li vekilden mektuplu yalanlama

Kayışoğlu sosyal medyada paylaştığı bir videoda şunları söyledi:

“Şadiye Sultan’ın yardımcısının yavere aşık olduğu ve zevcesi olarak İstanbul’a götürmesini istediği, yaverin bunu kabul etmeyince karşılıksız aşkını tehdit ettiğini öğreniyoruz. Yaverin mektubunda şöyle deniliyor: Hanımefendi sizi zevcem olarak almadığım için müteessir olduğunuzu, paşamıza iftira edeceğinizi, sultanının broşunu alacağınızı söyleyeceğinizi yazıyorsunuz.

Biliniz ki aziz Türk milleti değil malı mülkü bütün varlığını ve canını savaş meydanlarında ortaya koyarak bu cennet vatanı dünyalara değişmeyen İsmet Paşamız ile ilgili böyle iftiralara inanmayacaklardır. Çabanız nafiledir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin