‘İhtiyat Akçesi’nin 2.5 milyar TL’si Karayolları üzerinden müteahhitlere aktarılmış

Merkez Bankası’nın 41 milyar liralık ‘ihtiyat akçesi’nin bir bölümünün Hazine’ye aktarılmasının ardından başta Karayolları olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşların finansal talepleri karşılandığı ortaya çıktı.

Meclis, kısa süre önce Merkez Bankası’ndaki ihtiyat akçesinin belli bir bölümünü Hazine’ye devrini sağlayacak yasayı çıkarmıştı. Merkez Bankası, çıkan yasa gereği bu kaynağın bir bölümünü Hazine’ye aktardı. Hazine de finansal yönden sorun yaşayan, kaynak bulmakta zorlanan ve müteahhitlere borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarına bu paranın bir bölümünü transfer etti.

haberturk.com sitesinin haberine göre, bunların başında Karayolları Genel Müdürlüğü ve enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketleri geliyor.

Karayolları, müteahhitlere ödeme yapıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, karayolu müteahhitlerine 2018 yılından kalma bir miktar borcu bulunuyordu. Bu yıl yapılan işlerden de borç birikmişti. Karayolları, bir süre önce ödenek talebinde bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, bu kapsamda borçlarının bir bölümünü ödemesi için 2.5 milyar TL dolayında kaynak aktarıldığı belirtiliyor.

Genel Müdürlük, geçen haftadan başlayarak, müteahhitlere ödeme yapıyor. Bu hafta da ödeme işlemlerinin devam edeceği ifade ediliyor. Karayolları’nın, kalan borcu için de yeni kaynak talebinde bulunabileceği belirtiliyor.

Enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketleri, maliyetler ile satış fiyatları arasında aleyhlerine gelişen makas nedeniyle finansal sorun yaşıyordu. Bunlardan bazılarının önceki aylarda banka kredileriyle bu sorunu çözmeye çalıştıkları biliniyor. Bu şirketlere de geçen hafta kaynak transferi yapıldığı kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin