İhmalden bir ölüm daha; cezaevinde kansere yakalanan emekli imam hayatını kaybetti

Cezaevinde pankreas kanserine yakalanan ve 4. evre olana kadar tahliye edilmeyen emekli imam Ahmet Kaptan’ın dün akşam hayatını kaybettiği öğrenildi. Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre Kaptan’ın cenazesi, yıllarca görev yaptığı ve emekliye ayrıldığı Balıkesir Edremit’teki Hacı Bekir Efendi Camii’nden yarın kaldırılacak. Gülen Cemaati soruşturmaları kapsamında Mart 2018 tutuklanıp Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevine gönderilen Ahmet Kaptan, tanık ifadelerine dayanılarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kendisi ifade vermeye gittiği halde tutuklanan Kaptan’ın dosyası Yargıtay’daydı.

Üç yıl kaldığı Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevinde pankreas kanserine yakalanan, yanlış teşhis ve tedavi sonucu 4. evre olana kadar tahliye edilmeyen emekli imam Ahmet Kaptan hayatını kaybetti. Eşi Hatice Kaptan, “Çok ilerlediği için bıraktılar. Yoksa bırakmazlardı. 11 ay orada o halde kaldı. 4. evreye gelmişti hastalığı. Kanser teşhisi konulduğunda doktor her yere yayıldığını söylemişti. Sancısı ağrısı olmadı. Ölürsem evimde öleyim derdi. 4 gündür hastanede yoğun bakımdaydı. Sebep olanların yanına kalmasın.” dedi.

ÖNCE GASTRİT TEŞHİSİ KONULDU, ÜÇ AY YANLIŞ TEDAVİ YAPILDI

Ahmet Kaptan, geçen yıl bu zamanlarda sağlık sorunları yaşamaya başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık hizmetleri aksadığı için ancak Kasım 2020’de hastaneye götürüldü.

Önce kronik gastrit teşhisi konulan Kaptan’ın iki abisi de mide kanseri tedavisi gördüğü için kanser olmasından şüphelenildi ama mide biyopsisi ise temiz çıktı. Tekrar cezaevine gönderilen Kaptan bu süre içinde çok zayıfladı. 22 kilo kaybetti. 75 kilodan 48 kiloya kadar düştü. Cezaevinde ayakta duramayacak, kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geldi. 43 kişilik koğuşta yaşıyor, yemek yiyemiyor, sürekli istifra ediyor, koğuş sayımlarına görevlilerin yardımıyla inebiliyordu.

MAALESEF ÇOK GEÇ KALINDI!

9 Mart 2021’de tekrar fenalaşınca Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu kez pankreasından parça alınan Kaptan’a 4. evre pankreas kanseri teşhisi konuldu. Tümör ciğerlerine kadar yayılmıştı. Doktor, eşi Hatice Kaptan’a “Maalesef çok geç.” dedi.

Mide biyopsisi yapıldığı dönemde eşine doğru dürüst bakılmadığını söyleyen Hatice Kaptan, geç teşhis konulduğu için eşinin tedavisinin de zorlaştığını söyledi. 20-25 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilen Kaptan iki aydır evindeydi.

HAKLARI İHLAL EDİLDİ 

Ahmet Kaptan, gastrit teşhisi konulduktan sonra mide koruyucu, vitamin ve depresyon hapı kullanmaya başladı. Bir de şekeri çıktığı için şeker ilacı verildi. 26 Mart 2021’de tahliye edilene kadar hastalığının teşhisi ve tedavisi için bir şey yapılmadı. 11 Mart 2021’de Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde rapor için çekilen fotoğrafı, cezaevinde onun ne hale geldiğini kanıtlıyor. Sağlık hizmetlerine ulaşamama, geç teşhis ve tedavi, cezaevi koşullarının hastalara uygun olmaması gibi nedenlerle birçok hak ihlaline uğradı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin