İhlas’ta başarı cezasız kalmadı, Ekrem Açıkel böyle kovuldu

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

Ekrem Açıkel, deneyimli bir televizyoncu, iyi bir gazeteci. Ekranın hem önünü, hem arkasını bilir. Kimsenin izlemediği TGRT Haber’i, en altlardan alıp, zirveye taşıdı. Hiçbir başarının cezasız bırakılmadığı İhlas camiasından Ekrem Açıkel’in kovulma hikayesini paylaşacağım bugün. 

Enver Ören, adını kayınpederi Hüseyin Hilmi Işık’tan alan Işıkçılar Cemaati’nin sesini duyurmak için, 22 Nisan 1970’te “Hakikat” gazetesini çıkardı. 30 Mart 1972’de Hakikat’in adı Türkiye Gazetesi olarak değiştirildi. Cemaat mensupları, yıllarca koltuklarının altına alarak Türkiye Gazetesini sattılar.

Bu satış yöntemiyle gazete kısa zamanda karlı hale geldi ve yatırımlar yapıp yan şirketler oluşturuldu. Verdiği promosyonlarla Türkiye Gazetesi 1989 yılında günlük satışını 1 milyon adetin üzerine çıkardı. 

Enver Ören, 1993 yılında TGRT (Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu) adıyla televizyon sahibi oldu. Aynı yıl, inşaattan, medyaya, otomotivden meşrubata, gıdadan ev aletleri ve turizme kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren İhlas Holding’i kurdu. 

Bir süre sonra (16 Şubat 1995) finans sektöründe faaliyet göstermeye başlayan İhlas Finans, hızla büyüdü. Ülke genelindeki 35 şubesi aracılığıyla 210 bin dolayındaki mevduat sahibinden 800 milyon dolar karşılığında para topladı.

Enver Ören, topladığı paralarla kurduğu İhlas Holding imparatorluğunu görkemli yapılara dönüştürdü. Ancak, para bitmeyecek gibi hesapsızca yapılan harcamalar şirketleri zora soktu. İhlas Finans, yüzbinlerce mevduat sahibini mağdur etmeye ve paralarını ödememeye başladı. Bunun üzerine BDDK, 10 Şubat 2001’de İhlas Finans’ın faaliyetine son verdi. 

İhlas Finans mağdurları o günden bu yana paralarını alabilmek için çalmadık kapı bırakmadı. 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AK Parti, Enver Ören’in imdadına Hızır gibi yetişti. Yüzbinlerce kişinin parasının üzerine yatan Enver Ören, Türkiye Gazetesi ve TGRT Televizyonunu iktidarın hizmetine sundu. 

Mağdurlar, alacak peşinde koşarken, İhlas Holding, iktidardan aldığı inşaat projeleriyle karına kar katmayı sürdürdü. 

EL BEBEK GÜL BEBEK YETİŞEN MÜCAHİT ÖREN

Işıkçılar Cemaati’nin lideri Hüseyin Hilmi Bey’in kızı Dilvin Hanım ve Enver Ören’in oğulları Ahmet Mücahit 1970’te dünyaya geldi. Babası ileride cemaatin başına geçirmeyi planladığı Mücahit’in eğitimine özel ihtimam gösterdi. O zamanlar İstanbul Fatih Draman’da bulunan Fatih Koleji’nde okuttu. Derslerle arası pek iyi olmayan Mücahit, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinden mezun oldu.

1998’de İhlas Holding’in CEO’luğuna atanan Mücahit, bir süre sonra Holding batma noktasına gelince babası tarafından ABD’ye gönderildi.

İleride doğabilecek hukuki sorunlar yüzünden Türkiye’ye iadesinin önüne geçmek için ABD vatandaşı olan Mücahit  Ören, burada bulunduğu yıllarda Bosnalı biriyle evlendi. Ancak, şımarık yetişen Mücahit’in yaptıkları, Işıkçılar Cemaati içinde sorun olmaya başlasa da, baba Enver Ören, “Bir gün inşallah düzelir” yaklaşımıyla her defasında alttan gelen sesleri susturmayı başardı. 

Boşnak eşin çocuk sahibi olamaması zamanla soruna dönüştü. Genç kadının durumu, ehil olmayan doktorların uyguladıkları yöntemlerle iyice kötüleşti. Bu sıralarda Mücahit Ören’in adı başka kadınlarla birlikte anılır oldu. 

TGRT’de spikerlik yapan Aslıhan Yeltekin, bu isimlerden sadece biriydi. Mücahit’in ilişkisinin ayyuka çıkması üzerine araya giren “abiler”, Enver Ören’in talimatı doğrultusunda Yeltekin’i FOX TV’ye gönderdi. Ne var ki ikilinin ilişkileri bu dönemde de kesilmedi.

Enver Ören’in hastalanıp durumunun ağırlaşması üzerine, Mücahit Boşnak eşini boşayıp ABD’ye gönderdi. 2008’de Aslıhan Yeltekin ile apar topar evlenen Mücahit, bir süre sonra Aslıhan Ören’e, Türkiye Gazetesinde Ayşe Aydan takma adıyla “hayatın içinden” yazıları yazdırmaya başladı.

Mücahit Ören’in yeni eşi Ayşe Aydan, gazetenin Ayşe Arman’ı olmaya soyundu. Sürekli sevdiği erkeği, onun kendisine yaptığı jestleri, aldığı hediyeleri, birlikte geçirdiği rüya gibi hayatı anlattı durdu. 

Birlikte Avrupa tatillerine çıktılar. Mücahit Ören, önayak oldu ve yeni eşi 50 bin dolar ödeyerek Barack Obama ile fotoğraf çektirdi. Cemaat içinde bu gelişmeler çok tartışılsa da yeni gelin, kocasının desteğiyle bunu ciddiye almadı. 

Aslıhan Ören, peş peşe iki çocuk doğurdu. Ayşe Nazlı ve Ahmet Faruk… Buna rağmen, hasta yatağında gelininin gerçek hayatına ilişkin fotoğraflarını gören ve yaptıklarını öğrenen Enver Ören, “Bu kadını boşa” dedi. Aile içinde ciddi bir kavga yaşandı. Kavga sonucu tansiyonu fırlayan baba Ören, beyin kanaması geçirdi. 

22 Şubat 2013’te Enver Ören‘in ölümü üzerine Mücahit Ören 25 Şubat’ta İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Artık Aslıhan Ören’in önünde hiçbir engel kalmamıştı. Holding’de istediği gibi hareket etti, kendine yakın olanların önünü açtı, yoluna çıkanları, kocasının da desteğiyle saf dışı bıraktı. 

Aslıhan Ören, artık İhlas Medya Grubu Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştı. Türkiye Gazetesinin işleyişine karışmazsa da TGRT’de yer alan her şeyi takibine aldı. 

EKREM AÇIKEL’LE GÖRÜLEN HESABI

Gazeteciliğe 1995’te İhlas Haber Ajansında başlayan Ekrem Açıkel’in meslek hayatı hep televizyon haberciliğiyle geçti. Mesleğe 1996’da TGRT’de polis adliye muhabiri olarak başladı, 2002’de de Kanal D Haber’de Mehmet Ali Birand’ın ekibinde görev yaptı.

Fatih Altaylı, Ayşenur Arslan, Fatih Portakal ve Bülent Çöltekin ile çalıştığı dönemlerde başarılı haberlere imza attı. Özellikle 2011’deki Futbolda Şike Soruşturması ve 2013’teki 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarında, yaptığı özel haberlerle adını duyurdu. 

3 Eylül 2018’de TGRT Ana Haberi sunmaya başladı. Sunuş tarzının farklılığı ve zaman zaman halkın sesi olup iktidara yönelttiği eleştirilerle dikkat çekti. Ancak Ekrem Açıkel’in bu eleştirileri, İhlas Medya Grubu Başkanı unvanı taşıyan Aslıhan Ören’i rahatsız etti. 

TGRT Haber Genel Yayın Müdürü Ercan Seki, her eleştiride Ekrem Açıkel’e destek verdi ve yaptığı başarılı işleri yönetimin önüne koydu. TGRT’nin izlenmeleri, ilk 5 sırada bile yer almazken, TGRT Ana Haber, başarılı bir grafik çizmeye başladı. 

Geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren, daha büyük bütçelerle çalışan kanalları geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. 26 Ocak 2023 tarihli Somera Araştırma’nın izlenme oranları bunu açık bir şekilde ortaya koydu.

Ekrem Açıkel, kanal yönetimine rağmen, ilkeli gazeteciliğini sürdürdü ve dik durmaya çalıştı. Bu da TGRT Haberi izlenir kıldı. Ancak, seçimler yaklaştıkça, Mücahit ve Aslı Ören, iktidar kanadından kendilerine bir söz gelmesini istemiyordu. 

Geçen hafta yayınlanan Avrupa’da bazı ülkelerle Türkiye’de alım gücünü karşılaştıran haber bardağı taşıran son damla oldu. Bu haber, “Almanya bizi kıskanıyor” efsanesinin, sıradan halkın gözünde yandaş bir kanal tarafından yıkılması demekti.

Eşi Aslıhan’ın ısrarlarıyla önceki gün Mücahit Ören, Ekrem Açıkel’i yanına çağırdı. Bir ay süreyle dinlenmesini istedi. Bunun üzerine Ekrem Açıkel sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Değerli dostlarım,
Beni yalnız bırakmayan can kardeşlerim, canım Türkiyem.

Benden duymanızı isterim.
Aksi size saygısızlık olurdu.

Dönemsel yorgunluk sebebiyle dinlenmem gerekti.

Bu akşamla birlikte bir süre TGRT Ana Haber bülteninde olamayacağım.

Twitter’dan yazar çizerim.”

Görüştüğüm yakın dostlarının hemen hepsi de Ekrem Açıkel’in “dönemsel yorgunluk” sözlerine dikkat çektiler. 

Anladığım kadarıyla başarılı haberci, TGRT’de kalmayıp ayrılacak. Doğru bir kanaldan davet gelirse değerlendirecek, gelmezse de emekli olup sosyal medyadan görüşlerini paylaşmaya devam edecek. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin