İdlib’de 36 askerin şehit olduğu saldırının yıldönümü: Erdoğan’ın esprileri ve AKP’lilerin kahkahası unutulmadı

Suriye’nin İdlib kentinde Rusya destekli rejim güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne düzenlediği hava saldırısında 36 askerimizin şehit olmasının üzerinden 1 yıl geçti. Saldırıdan iki gün sonra Dolmabahçe Sarayı’nda AKP milletvekilleriyle buluşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırıyla ilgili Trump’la yaptığı görüşmesini anlatırken yaptığı espriler ve AKP’lilerin kahkaha atması ise hafızalarda tazeliğini koruyor.

Türkiey, 27 Şubat 2020 tarihinin gecesinde Suriye’nin İdlib kentinden gelen acı haberle kahroldu. Rusya destekli Suriye rejimine bağlı güçler, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı tabura hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 36 askerimiz şehit olurken 36 asker ise yaralandı.

Türkiye saldırıdan “Suriye rejimine bağlı güçleri” sorumlu tutup Suriye’de ordu mevzilerini vurdu.

RUSYA: TÜRK ASKERLERİ O BÖLGEDE OLMAMALIYDI

36 askerin şehit edilmesinin ardından açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı ise Türkiye’yi suçlayıp “Türkiye, Türk askerlerin İdlib’deki varlığıyla ilgili Moskova’yı bilgilendirmedi. Türkiye’den verilen bilgilere göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib’e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu. Rusya, Türk kayıpları öğrendikten sonra Suriye hükümetinin ateşkes uygulaması için her şeyi yaptı.” İfadelerini kullandı.

İdlib saldırısından 2 gün sonra İstanbul’da AKP milletvekilleriyle buluşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması esprilerle ve kahkahalarla geçmişti.

Erdoğan’ın, Suriye’ye ilişkin dönemin ABD Başkanı Trump’la yaptığı konuşmasının son bölümünü gülerek anlatması ise sosyal medyada büyük tepkiye neden olmuştu.

Erdoğan’ın gülmesi sonrasında AKP’li vekiller ile eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM eski başkanı İsmail Kahraman ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da o sözlere gülüp alkışlamıştı.

Erdoğan’ın o sözleri şöyle:

“Dün Sayın Putin’e de söyledim, sizin orada ne işiniz var? Bizim önümüzden çekilin, bizi rejimle baş başa bırakın. Rusya’nın Suriye’de menfaatleri nedir inanın bunu çözebilmiş değiliz. Trump diyor ki ‘Burada Putin’in ne isteği var?’ Ben de ‘Kamışlı’da bir petrol olayı var bunların’ dedim. ‘Orada petrol var mı’ dedi. ‘Orada petrol var’ dedim. ‘Ama Deyrezor kadar yok’ dedim.”

İDLİB ŞEHİTLERİ

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin