İbretlik manzara: Aynı gün Avrupa, cinsel istismara ‘hayır’, AKP ‘evet’ dedi [Mehmet Dinç, Strasbourg]

18 Kasım günü ibretlik bir tevafuka sahne oldu. Avrupa’da  “Çocuklara cinsel istismara hayır” günü yaşanırken, çocukların korunması planlar yapılırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin Millet Meclisinde, dindar muhafazakar parti tarafından tecavüzcüleri Aklayacak düzenleme yapıldı.

Pedofili, cinsel istismar veya tecavüz sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu. Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkede yaptığı araştırmaya göre çocukların yaklaşık yüzde 70-85’i cinsel istismara maruz kalıyor. Vakıaların yüzde 90’ı polise bildirilmiyor. Korkunç tarafı ise, güven çemberindeki birinci dereceden aile fertleri tarafından cinsel istismara uğruyor. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu bu konu ciddiye alarak kampanyalar, koruma tedbirleri, caydırıcı cezalar getiriyor. Diğer taraftan Türkiye’de ise AKP hükümeti, diğer adi suçlular gibi tecavüzlüleri de aklıyor.

Çocuklara cinsel istismar, evde, okulda, sokakta, webcam’da gerçekleşebiliyor hatta çocukların güven çemberindeki yani birinci veya ikinci dereceden aile fertleri tarafından işlenebiliyor. Özellikle güven çemberi tarafından işlenen cinsel istismarlar, çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığına uzun ömürlü zararlar verebiliyor.

Bu suçların önlemesi için, faillerin kovuşturulması, mağdurların korunması gerektiği gibi toplum olarak, çekinmeden sorunu tartışmak ve çözüm yolları bulmak gerekiyor.

Avrupa Konseyi bu çerçevede 2007 yılında öncü bir anlaşma kabul etti. İspanya’nın Lanzarote’de adasında, 2007 yılında imzalanan “Lanzarote sözleşmesini” Türkiye aynı yıl kabul etti. Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeye 47 ülkeden sadece 4 ülke, Norveç, İngiltere, İsviçre  ve Azerbaycan tanımadı.

Anlaşma, önleyici tedbirler, mağdurlara yardım, yardım hatları,  çocukların kötü yola sevk edilmesi, çocuk pornografisi, yardım ve yataklık, caydırıcı cezalar, yaptırımlar ve tedbirler gibi bir dizi madde yer alıyor.

Avrupa: Çocukları koruyalım, AKP: Tecavüzcüleri koruyalım

Konsey geçtiğimiz yıl, 18 Kasım gününü cinsel şiddeti durdurmak için çocukların cinsel istismara karşı korunması  günü ilan ederek bir adım daha attı. Bu sayede toplumun cinsel istismara veya sömürüye karşı farkındalık kazandırmak. Korunmaya yönelik tartışmalar açmak, mağdurların damgalanmasına yönelik çalışmalar yapmak.

AKP’nin 17 Kasım’ı 18 Kasım’a bağlayan Cuma gecesi meclisten geçirdiği önerge ile cezaevlerinde cinsel istismar ve tecavüz sucundan yatan 4bin sapık için sokaklara çıkma ve yeni tecavüz vakaları demektir.

***

45 çocuğa istismar 10 çocuğa tecavüz edenler unutturuldu!

Karamanda 10 yaşlarındaki 45 öğrenciye cinsel istismar ve 10 çocuğa tecavüz olayı duyuldu. Bir taraftan toplumda infiale yol açarken diğer taraftan dindar! Kesim, bakanıyla gazetecisiyle tecavüzcüleri koruma derdine düştü. Haberi yapan gazeteci hükümet yetkilileri tarafından “fasık” ilan edildi. Tecavüz ve cinsel istismar olaylarının , Karaman imam hatip lisesi mezunlarının kiraladığı evlerde olduğu ortaya çıksa da olay kapatıldı.

Bu iğrenç olaya en sert tepki koyması gereken yetkili, Aile ve sosyal politikalar bakanı Sema Ramazanoğlu ise “bir kere rastlanmış durum, kurum karalanmamalı” açıklamasıyla insanları bir kez daha kahretti.

Bir tarafta mağduru koruma, diğer tarafta tecavüzcüyü koruma

Konsey genel sekreteri Jagland, üye devletlere, mağdur çocuklara fiziksel ve zihinsel açıdan tamamen iyileşinceye kadar tıbbi ve psikolojik destek verilmesi noktasında çağrıda bulunurken, Türkiye’de başsavcılık ailelerin şikâyetçi olmamalarını gerekçe göstererek 45 çocuğa tecavüz olayında dava açılmasa gerek olmadığına karar verdi. Jagland ayrıca cezai ve adli işlerin çocuğun uğradığı travmayı daha da artıracak şekilde yürütmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir tarafta “gavur” Avrupa’nın çocuk ve nesli korumak için çırpınışları, diğer taraftan dindar muhafazakar Akp’nin tecavüzü ve tecavüzcüleri rahatlatması, kafamızı ellerimizin arasına alıp düşünmemiz gereken bir durum. Bu açıdan bakınca, “dindar nesil yetiştireceğiz” sloganlarıyla oy toplayan din istismarcılarının, çocukların cinsel istismarına daha fazla yol açacak düzenleme yapması çok da şaşırtıcı değil.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin