İBB’nin Kanal İstanbul afişleri, gece yarısı polisler tarafından toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin köprülere astırdığı Kanal İstanbul afişleri, valilik kararıyla gece yarısı operasyonuyla polisler tarafından söküldü. Toplama kararına tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Yazık, çok üzücü!” ifadelerini kullandı.

İBB, kendi mülkiyetinde bulunan ve ihale şartnamesi ile konumları belirlenmiş olan açık hava reklam ünitelerine Ağustos ayından itibaren Kanal İstanbul ile ilgili bilgilendirme afişi yerleştirdi. İstanbul Valiliği, Belediye Encümeni’nin 26 Ekim 2011 tarih ve 2202-916 sayılı kararı ile ihale edilmiş, İstanbul 17. Noterliğinden onaylı 06.12.2011 tarih ve 44589 sayılı sözleşmesi ile İBB’ye verilmesine karşın, bu alanlara konumlandırılan afişleri dün gece kaldırdı.

SONUNDA KAZANAN HUKUK VE DEMOKRASİ OLACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, valiliğin kararına tepki gösterdi. İmamoğlu, “İstanbul’a geri döndürülemez zararlar ve büyük bir yıkım getirecek olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili milletimizi bilgilendirme afişlerimiz, maalesef hukuksuzca sökülmüştür. Yasa gereği bölücü ve yıkıcı olmayan afişler ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Maalesef bir avuç insan artık yargı kararına bile gerek duymadan canının istediğini yapıyor. Hukuksuzluk ülkenin en büyük sorunu haline gelmiştir. Elbet sonunda kazanan hukuk ve demokrasi olacaktır. Yazık, çok üzücü. Rant projesine karşı bilgilendirme faaliyetlerimiz ise devam edecek. Kimse susup oturmamızı beklemesin.” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin