İBB; Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA’nın musluğunu kesti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidara yakın vakıflarla yapılan anlaşmaların tamamının derinlemesine incelemeye alındığını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yandaş vakıflarla milyonlarca liralık ‘anlaşmalar’ yaptığı ve destek verdiği tespit edildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şu ana kadar 357 milyon liralık anlaşmayı iptal ettiklerini anlattı. İmamoğlu, “Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz.” dedi. İBB bütçesinden yine yandaş bir vakfa yaptırılan 165 milyon bedelli bina da geri alınmış.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yandaş vakıflara belediyeden aktarılan bütçelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tespitlerinin devam ettiğini ve henüz işin başında olduklarını anlatan İmamoğlu, “Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış, verilmiş kaynaklar adına söylüyorum. İptal edilmiş tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbulluya ait. Bu daha başlangıç.” ifadelerini kullandı.

DERİNLEMESİNE İNCELEME DEVAM EDİYOR

İBB’den yapılan açıklamada ise hangi vakıflarla yapılmış olan protokollerin fesh edildiğine yer verildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirlikleri, kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatılmış ve incelemeler derinlemesine devam etmektedir.”

ANLAŞMALAR İPTAL EDİLDİ

İBB’den vakıflarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirlikleri, kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatılmış ve incelemeler derinlemesine devam etmektedir. İncelemeler sırasında çok sayıda vakıfla, protokoller kapsamında veya şifahi görüşmeler yoluyla, yurt inşaatları, bina kiralama, bakım-onarım tadilatı, ulaşım-yeme-içme, proje, diğer yardımlar ve tefrişat gibi kalemlerde maddi işbirlikleri tespit edilmiştir. İlk incelemenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir.”

Söz konusu vakıflara İBB tarafından bazı vakıflara aktarılan kaynaklar da açıklandı. Vakıflara aktarılan ücretler şöyle:

  • Ensar Vakfı – 30.5 milyon TL
  • TÜRGEV – 232.3 milyon TL
  • Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı – 11.1 milyon TL
  • TÜGVA – 76.5 milyon TL
  • Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı – 2.4 milyon TL
  • Hoca Ahmet Yesevi Vakfı 4.2 milyon TL

Toplam: 357 milyon TL

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin