İBB’den TÜGVA’ya 30.3 milyonluk genel merkez

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hazırladığı ‘STK-Okul-Yurt 2018’ faaliyet raporuna göre, yüksek istişare kurulunda Bilal Erdoğan’ın bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) kira, bakım, onarım, tefrişat, proje, gezi hizmetleri karşılığında 74.2 milyon liralık harcama yapıldı.

İBB’nin en çok destek sunduğu vakıf olan TÜGVA’nın Eyüp’te bulunan ve 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı genel merkezinin de İBB tarafından inşa ettirildiği ortaya çıktı.

Eyüp Gençlik Merkezi adıyla inşa edildi

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İBB, 13 Haziran 2016’da ‘Eyüp Gençlik Merkezi İnşaatı’ ihalesine çıktı. İhaleyi 30 milyon 381 bin TL teklif sunan Ankaralı firma Cumhur Alp İnşaat kazandı. Firma ile 15 Temmuz 2016 tarihinde sözleşme imzalandı. 3 bodrum kat, zemin ve 2 kattan oluşan binada fitness salonları, spor salonu, sinema ve tiyatro salonu, bilardo salonu, oyun salonu, derslikler, atölye ve kreş, toplantı salonları, kafeterya, kütüphane ve ofisler açık ofis inşa edildi. TÜGVA’ya tahsis edilen bina, vakfın genel merkezi olarak kullanılmaya başlandı.

Mezarlık arazisiydi

Söz konusu binanın bulunduğu parselin imar durumu da tartışmalı bir şekilde değiştirilmişti. Eyüp Abdülvedüt Mahallesi’nde surların hemen dibinde bulunan 4 bin 200 metrekarelik alanın imarı 2010 yılına kadar ‘mezarlık ve park’ olarak işaretliydi. İBB tarafından 2013’te yapılan değişiklikle Tokmaktepe Mezarlığı’nın komşusu olan parseller, mezarlık alanından çıkarılarak ticaret alanına alındı. 4 bin 200 metrekarelik parselin 3 bin 450 metrekarelik kısmı 2014’te İBB mülkiyetine geçti. Daha sonra TÜGVA da geri kalan alanı satın aldı. Vakfın devreye girmesiyle planlar jet hızı ile değiştirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin