İBB’deki AKP dönemine ait yolsuzluk dosyaları bakanlıkta kayboluyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu’nun önceki döneme ait yolsuzlukları soruşturduğu 50 klasöre yaklaşık 6 ay kadar önce İçişleri Bakanlığı tarafından el konulmuştu. Aradan 6 ay geçti ancak ‘acil’ olarak soruşturulması ve neticeye vardırılması gereken dosyalar da dahil olmak üzere hiç biriyle ilgili işlem yapılmadı. Yapıldı ise de kamuoyuna ya da İBB’ye bu dosyalarla ilgili tek satır açıklama gönderilmedi.

İBB’nin sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “İBB Teftiş Kurulu’nun önceki döneme ait yolsuzlukları soruşturduğu 50 klasöre İçişleri Bakanlığı ‘Biz bakacağız’ diyerek el koydu. Ancak acil kategorideki dosyaların akıbetine ilişkin altı aydır açıklama yapılmadı.” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz aylarda İBB Teftiş Kurulu tarafından incelenen, AKP dönemine ait sadece 50 dosyada 13 milyar TL kamu zararı tespit edilmişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart’ta konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AKP döneminde 13 milyar zarar tespit ettiklerini anlatmıştı. 50 dosyaya Bakanlık tarafından ‘el konulduğunu’ anlatan İmamoğlu, şunları söylemişti:

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİYLE VURGUN YAPILIYOR

“Fatih’te bir lunapark alanı 25 milyona alınıyor. 25 milyona alınırken burası yeşil alan. Daha sonra bu arsayla birileri ilgileniyor. Bu arsaya İBB tarafından imar izni veriliyor. Sıkı bir imar hakkı veriliyor. 25 milyon liraya satın aldığı ve imarını değiştirdiği bu araziyi bu şahıs, imarlı haliyle 430 milyon liraya İBB’ye satıyor. Yıl 2017. Tam 17 kat.”

“Başakşehir’de, 78 bin metrekarelik bir arsa alınıyor 49 milyona. Sadece 4 gün sonra 130 milyon liraya KİPTAŞ’a satıyor. 4 günde 81 milyon lira. AK Parti ile bağı olan o şirketin cebine gidiyor. Soruşturma dosyalarımızdan biri bu. Bu soruşturmayı ben açtım, İçişleri Bakanı da geldi bu dosyalarımıza el koydu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin