Hz. Muhammed’in karikatürünü çizen İsveçli karikatürist kamyonun altında kaldı

Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle Müslümanların tepkisini çeken İsveçli karikatürist Lars Vilks ve iki koruma polisi trafik kazasında yanarak öldü. Vilks’in seyahat ettiği sivil polis aracına bir kamyonun çarptığı belirtildi.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Smaland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu patlayan ve alev alan araçlarda üç kişi yanarak öldü, bir kişi ağır yaralandı. Yaralanan kişinin kamyon şoförü olduğu, otomobilde ölen kişilerin Lars Vilks ve iki polis koruması olduğu kaydedildi. Smaland polisi, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını duyurdu.

2007 yılında İsveç’in yerel gazetesi Nerikes Allehanda, Lars Vilks’in Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerini yayımlamış, karikatürler Müslümanların tepkisini çekmişti. 2007 yılından bu yana gizli bir adreste yaşayan ve polis korumalarıyla gezen Vilks, birçok programda protesto edilmiş ve yumurtalı saldırıya uğramıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

5 YORUMLAR

 1. Yukarıdaki haberi tuhaf bir duyguyla okudum. Verilmesi gerekir miydi, gerekirse böyle mi verilmeliydi, emin değilim.
  Haber okuyucuda şöyle bir hissi uyandırıyor: Bakın, Peygamberimizin karikatürünü çizdi ve karşılığında kamyonun altında kalarak cezasını buldu, oh oldu.
  Bence böyle bir duyguyu besleyecek haberler doğru değil. Hz. Muhammed´in biz Müslümanlar için ayrı bir yeri var, orası başka.
  Ama başkalarının da başka özgürlükleri var. Birileri Hz. Muhammed´in farklı karikatürünü çizebilir. Bunlar onun değerinden bir şey eksiltmez.
  Ancak Müslümanlar olarak bizlerin de özellikle Batılı ülkelerde, “Bu bizim dini duygularımızı rencide ediyor, yaptırmayız, ettirmeyiz” türü yaklaşılarını yersiz buluyorum.
  Bu tür laflar boş. Ayrıca hiç bir inandırıcılığı da yok.
  Hatırlıyorum, yıllar önce Almanya´da bir süpermarket zinciri olan Aldi üzerinde cami resmi olan bir sabun markasını satışa sunmuştu. Birileri de “Üzerinde cami olan bir ürün lavabolarda kullanılamaz, bunlar bizim dini duygularımızı rencide ediyor” diye karşı çıkmıştı.
  Nedense en büyük dini duyguların sömürüsü Müslümanlar arasında yapılır, ama kimse rahatsız olmaz.
  Mesela: Mekke Cola, Zemzem Cola çıkmadı mı? Hatta Türkiye´de ticari bir grup şirketlerine Kuran-ı Kerim´den bir ayet ismi olan “İhlas” adını vermedi mi? Bu isim altında milletin parasını toplayıp üstüne yatmadı mı?
  Bildiğim kadarıyla bu sitenin bazı editörleri İsveç´te. Bu ülkenin değerlerine daha farklı bir saygı beklerdim ben. Bu dönemde empati yapılamayacaksa, ne zaman yapılacak?

 2. Bu haberi bu sekilde vermeniz dogru degil. Cok provake edici! Objektifliginizi kaybetmeyin. Editorleriniz hic hassas degilmis. Itibarli bir haber sitesi olmak istiyorsaniz ucuz methodlarla haber yapmayin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin