Hüseyin Çelik’ten Abdülhamit yorumu: Mal yığan, olağanüstü servete sahip, nerede bir ‘kupon arazi’ var üstüne geçirmiş birisidir

Eski AKP’li Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, II. Abdülhamit’in şehzadeliğinden beri mal yığan, olağanüstü servete sahip, ülkede nerede bir ‘kupon arazi’ var üstüne geçirmiş birisi olduğunu söyledi.

Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un Bi’Karar Ver programına konuk olan Hüseyin Çelik, Abdülhamit dönemine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hüseyin Çelik’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Osmanlı padişahları arasında en evhamlı padişah Abdülhamit’tir. Bu yapısı itibariyle kimseye güvenmiyor.

-Sultan Abdülhamit, İslamcılık politikası güdüyordu. Bu Abdülhamit’in iliklerine kadar dindar olmasından kaynaklanmıyordu. Bu faydacı bir politikaydı.

-Dindar insan kendi dini için dünyayı feda eder fakat dinci adam kendi dünyası için gerekirse dinini feda eder… Siyasal İslamcı ile dindarlığı birbirine karıştırmamak lazım.

-Abdülhamit şehzadeliğinden beri mal yığan biri olmuştur. Olağanüstü bir servete sahip olmuştur. Ülkede nerede bir ‘kupon bir arazi’ var üstüne geçirmiştir.

-Öyle söylendiği gibi Abdülhamid’in Theodor Herzl’e ‘sana bir karış toprak vermem’ sözleri bunlar hepsi efsane. Theodor Herzl’e Kuzey Irak’ı teklif ediyor. Museviler’in Abdülhamid ile hiçbir problemi yoktu.

-Hep diyorlar ki; ‘Sultan Abdülhamid zamanında bir karış toprak vermedik.’ Ben diyorum ki; arkadaş siz hangi tarihten bahsediyorsunuz. Sultan Abdülhamid döneminde bizim kaybettiğimiz topraklar, şuan ki Türkiye’nin iki katı kadardır

-Abdülhamid, vaktini jurnallerle geçirmeseydi daha başarı bir devlet adama olabilirdi. Emanuel Karasu, Abdülhamid’in jurnalcisiydi.

-Muhteşem Süleyman dizisindeki Sultan Süleyman da o Süleyman değil. Payitaht Abdülhamid’deki Sultan Abdülhamid de o Abdülhamid değil. Tarihi dizilerden öğrenirsek, bizim daha çok çekeceğimiz var.

3 YORUMLAR

  1. Bence, kızım sana soyluyorum gelinim sen anla tarzında soylemis abdulhamit yerine erdogan koyarak anlayın cunku erdogan abdulhamidin ardına saklanmaya calisiyor, tam tersini yaparak onun gibi oldugunu onu savunarak soylemeye calisiyor.

  2. Osmanlı Tarihinin ve Cennet mekan Abdülhamit Han’ın icraatlarına sizin gibilerin şahitliğine ihtiyacı yok. Elhamdülillah

  3. Sen en yakınında duran hırsıza hırsız diyeme, tarihi şahsiyetler üzerinde karalamalarla gönderme yapmaya çalış.. sevsinler çıkışını senin.. alayınız ruh ikiziniz reis gibi özünde süper ödleksiniz!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin