Hürriyet’in manşeti danışıklı dövüş mü, yoksa muhtıra mı?

Hürriyet’te bugün Hande Fırat imzasıyla ve “Karargah rahatsız” başlığıyla yayınlanan TSK’nin Hulusi Akar’a ilişkin 7 maddelik açıklaması, AKP yandaşı kalemleri rahatsız etti. Ömer Turan, “Bu haberin arkasında Genelkurmay varsa bu resmen muhtıradır” derken, Cem Küçük, de haberi yapan Hande Fırat’ı ve Aydın Doğan’ı tehdit ederek, “Hesabını vereceksiniz.” dedi. Diğer yandan  bu haberin referandum öncesi bilinçli yapılarak AKP  oylarını konsolide etme amacı da taşıdığı öne sürülüyor. AKP’li seçmene ‘tehlike geçmedi, işi sıkı tutun’ mesajı verildiği aktarılarak, haberin bilinçli yapıldığı iddia ediliyor. Bir de haberi 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı FaceTime görüşmesiyle bir anda yıldızı parlayan Hande Fırat’ın yapması dikkatleri bu tarafa çekiyor.

Hürriyet bugün “Karargah rahatsız” başlığıyla yayınlanan haber, AKP yandaşı kalemler arasında rahatsızlık oluşturdu. Söz konusu haberde, son zamanlarda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la ilgili çeşitli eleştirel haberlerin yayınlanmasından söz ediliyor ve TSK’nin bu haberlere ilişkin açıklamalarına yer veriliyordu.

Cem Küçük:Hande Fırat hesap verecek

Hürriyet’in “Karargah Rahatsız” manşetini Cumhuriyet’in “Genç subaylar rahatsız” manşetine benzeten Cem Küçük, Aydın Doğan ve Hande Fırat’ı sert bir dille eleştirdi, “Hesabını vereceksiniz” dedi.
Hem Aydın Doğan’a, hem haberde imzası olan Hande Fırat’a, hem Ertuğrul Özkök’e, hem de Genelkurmay’daki haber kaynaklarına sert tepki gösteren Küçük, Doğan grubunu darbelerin üssü ilan etti.

‘Genç subaylar rahatsız manşetinden farkı yok’

Haberin iç sayfadaki devamında “Karargah rahatsız” başlığının kullanılmasını Cem Küçük, “Bu manşetle beraber Hande Fırat ve Hürriyet intihar etmiştir. Bunun ‘Genç subaylar rahatsız’ manşetinden hiç farkı yoktur” şeklinde değerlendirdi. Söz konusu haber Cumhuriyet Gazetesi’nde Mustafa Balbay imzasıyla yayınlanmış ve Ergenekon davasına konu olmuştu.

genc subaylar

 

Ömer Turan:Resmen muhtıra

Bir başka yandaş kalem Ömer Turan, Twitter hesabından “Bu haberin arkasında iddia edildiği gibi Karargah yani GK başkanı varsa, bu resmen muhtıradır. Siyasi tarihe 25 şubat muhtırası olarak geçer. İkinci darbe tehdidi hiç olmadığı kadar yüksek. Darbe manşetlere kadar düştü, adeta darbe gümbür gümbür geliyor, daha ne, niye bekleniyor?” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin