‘Hürriyet, Ertuğrul Özkök’le yollarını ayırdı’

Hürriyet Gazetesi, Ertuğrul Özkök ile yollarını ayırma kararı aldı. T24’ün haberine göre, 20 yıl aralıksız Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve bu görevden alındığı Aralık 2009’dan beri köşe yazan Ertuğrul Özkök’ün gazeteden ayrıldığı konuşuluyor. Resmen açıklanmayan ancak yalanlanmayan bilgilere göre Hürriyet gazetesi Özkök’le yollarını ayırdı.

Ertuğrul Özkök, son olarak ekim ayında sanatçı Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır’da açtığı sergi vesilesiyle düzenlenen gecede çekilen “halay” görüntüleriyle tartışma konusu olmuştu.

Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparken 1986 yılında Hürriyet gazetesine geçen ve Moskova Temsilciliği’ni üstlenen, daha sonra gazetenin Ankara Temsilciliği görevine getirilen Ertuğrul Özkök, 1989 yılında gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ne atandı. Erol Simavi’nin 1994 yılında Hürriyet’i Aydın Doğan’a satmasından sonra da bu pozisyonunu koruyan Özkök, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Doğan Holding’le girdiği uzun ve sert çatışma sürecinin ardından Aralık 2009’da Genel Yayın Yönetmenliği görevinden alındı. Özkök, söz konusu yönetsel operasyondan sonra, gazetenin Doğan Medya Grubu’yla birlikte Demirören Holding’e satılmasını da kapsayan 12 yıllık dönemde Hürriyet’te köşe yazısı yazıyordu.

Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’ten gönderilme nedenlerine ilişkin olarak öne sürülen iddialar arasında, “Diyarbakır’daki halay görüntüleri” ile “Aydın Doğan ile düzenli devam eden ilişkisi” de yer aldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Kim der “bu adam 74 yaşında” kardeşim!
  Yaşının tersi doğumlu…

  “Bizim” Mehmet Efe Çaman hocamız (yazdıklarına her zaman katılmasam da bütün saygım var) açıkça Müslüman olmadığını söylerken, hacı abi: “Allah’a inanan ama dindar olmayan biriyim” diyor. “Hacı abi” derken, literal anlamda hacı yani. Düpedüz, benim gibi pek çok okuyucuya nasip olmayan Hac mevsiminde Kabe’de olup gerekli menasiki eda edip hacı olmak, Ertuğrul beye nasip olmuş. Allah kabul etsin.

  Estetik yaptırmadığı iyi oldu. O konuda eşi hanımefendi haklıydı.
  Müzik konusunda zaten çok defa ayrı kulvarlarda olduk. Türk sanat müziği dışındaki müzik önerilerini çok dinlemedim zaten.

  Bundan önceki çalışmalarına ait pek çok bilgiyi tr724 yazarlarından bazıları paylaştılar.
  Bundan sonraki çalışmalarında “bizim çektiklerimizle” ilgili önemli şeyler söylemesini umuyorum.
  Allah vicdanlı çalışmalara imza attırsın…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin