Hulusi Akar’ın, ‘Mirzabeyoğlu’nun mezarını ziyareti’ haberine erişim engeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 28 Şubat döneminde İBDA-C lideri olarak hüküm giydikten sonra yapılan yeniden yargılamada beraat eden Salih Mirzabeyoğlu’nun mezarını ziyaret ettiğine ilişkin habere erişime engeli getirildi.

“Akar, Ayasofya’nın ardından soluğu İBDA-C liderinin mezarında aldı” başlıklı haber yapan sol.org.tr hakkında Mirzabeyoğlu’nun eşi tarafından yapılan başvuruyu değerlendiren İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği haberin erişime engellenmesine hükmetti.

Kararın gerekçesi olarak kamuoyunda ‘İBDA-C kurucusu Salih Mirzabeyoğlu’ diye bilinen Salih İzzet Erdiş’in örgütün lideri olarak yargılandığı davada aldığı ceza onandıktan sonra yapılan yeniden yargılamada beraat etmesi gösterildi.

Odatv kaynaklı haberde sol.org.tr, Bakan Hulusi Akar’ın, Ayasofya’da Cuma namazını kılmasının ardından soluğu Necip Fazıl Kısakürek ve Salih Mirzabeyoğlu’nun mezarı başında aldığının iddia edildiği belirtmiş ve İBDA-C’ye yakın bir sosyal medya hesabından yapılan şu paylaşıma yer vermişti: “Biz Kumandan’ın kabrinin başındayken Savunma Bakanı Hulusi Akar Paşa ve eski bakan Taner Yıldız, Üstad ve Kumandan’ın kabirlerini ziyaret edip Fatiha okudular.”

HULUSİ AKAR HABERİ YALANLAMADI

Haber Erdiş’in eşinin başvurusuyla erişime engellenirken Bakan Akar mezar ziyareti iddiasını hâlâ yalanlamadı.

28 ŞUBAT DÖNEMİNDE YARGILANMIŞTI

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde “Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp beraat etmişti.

Mirzabeyoğlu, 6 Mayıs 2018’de Yalova Devlet Hastanesi’nde beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin