Hukuksuz baskınlarda bugün: Öğretmen, asker ve polis 59 gözaltı!

15 Temmuz sonrası darbe bahanesiyle gerçekleştirilen hukuksuz operasyonlar 13 aydır aralıksız devam ediyor. Bugün Mersin ve Kayseri merkezli operasyonlarda aralarında öğretmen, asker ve polislerin bulunduğu 59 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Mersin’de 35 asker hakkında gözaltı kararı

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Hizmet Hareketi’ne yakın oldukları iddiasıyla aralarında 6 üsteğmen, 25 astsubayın bulunduğu 35 asker hakkında el koyma ve gözaltı kararı alındığını, 16 ilde eş zamanlı operasyon düzenleneceğini bildirdi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Cemaat’e yönelik olarak Mersin Cumhuriyet Başsavcılığında yürütülen soruşturmalar kapsamında, Mersin İl Jandarma Komutanlığı ile koordineli olarak çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Çalışmalar doğrultusunda, 6 üsteğmen, 25 astsubay, 3 uzman çavuş ve 1 uzman er hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca el koyma ve gözaltı kararı aldırıldığı kaydedilerek, 16 ilde eş zamanlı olarak operasyon yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, gözaltı kararı aldırılan askerlerden 33’ünün halen görevde, 2’sinin ise emekli oldukları belirtildi.

Kayseri’de ByLock operasyonu; 13 gözaltı

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürülen sözde ‘F…’ soruşturması kapsamında 24 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Hukuki delil niteliği taşımayan ByLock kullancısı olduğu iddia edilen 24 kişiden 13’ü gözaltına alındı. Aralarında öğretmen, asker ve polislerin bulunduğu mesleklerinden ihraç edilmiş 24 kişi hakkında düzenlenen baskınlarda 13 kişi evlerinde gözaltına alındı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin