Hukukçu Turgut Kazan’dan Erdoğan’a 28 Şubat mesajı: Yargılanma boyunca görevden alınıp yerine kayyum atanmadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat açıklamalarını değerlendiren eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, Erdoğan’ın yargılama boyunca görevden alınmadığını ve yerine kayyum atanmadığına dikkat çekti.

Erdoğan’ın 1998’de okuduğu şiir nedeniyle 4 ay hapis yattığı süreçle ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan hukukçu Turgut Kazan, “Sayın Erdoğan, 28 Şubat’ı eleştirirken, şiir nedeniyle mahkûm edilip siyasetten yasaklandığını söyledi. Bu değerlendirme, demokrasi açısından doğrudur, ama bugüne bakınca eksiktir. Çünkü, yargılama boyunca kendisi görevden alınmamıştı, karar kesinleşince de yerine kayyum atanmadı. Belediye Meclisi oylarıyla Gürtuna başkan vekili seçildi” ifadelerini kullandı.

Turgut Kazan’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaları şöyle:

“Sayın Erdoğan, 28 Şubat’ı eleştirirken, şiir nedeniyle mahkûm edilip siyasetten yasaklandığını söyledi. Bu değerlendirme, demokrasi açısından doğrudur, ama bugüne bakınca eksiktir. Çünkü, yargılama boyunca kendisi görevden alınmamıştı, karar kesinleşince de yerine kayyum atanmadı. Belediye Meclisi oylarıyla Gürtuna başkan vekili seçildi. Bugün yaşadıklarımıza bakınca, bu birinci farktır.

Çok kısa süreli infazın da, savcı destekli, garsonlu/şefli, balıklı/etli ziyafetlerle geçtiği yazıldı, anlatıldı. Oysa şimdi, bir tweet, haber, makale, gösteri, her türlü eleştiri için önce tutuklanıyorsunuz. Sonra, Kavala örneğindeki gibi, bırakın ziyafeti, eşiniz / çocuklarınızla yüz yüze görüşmesiz, üstelik yıllarca süren bir işkenceyi yaşıyorsunuz. Bu ikinci farktır. Siyasi yasağa gelince, CHP’nin önerisi ve desteği ile Evren anayasasının 76. maddesi, 27.12.2002’de sayın Erdoğan için değiştirildi.

Ve dahası, 78. maddeye bir fıkra eklenerek hemen milletvekili olması sağlandı. Oysa bugün tam tersi yapılıyor. Başta CHP, bütün muhalefeti engelleyebilme yolları aranıyor. Bu da üçüncü farktır. Elbet 28 Şubat eleştirilmelidir. Ama bu farkları görmemiz ve yaşadığımız günlerin çok daha baskıcı olduğu kabul etmemiz gerekir.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin