Hukuk talebine ters kelepçe!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararına rağmen 1 Temmuz’dan bu yana tahliye edilmeyen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde yapılan adalet nöbetine polisin müdahalesi sert oldu. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu ile birlikte 4 kişi gözaltına alındı. Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya’yı yumruklayan, Salih Gergerlioğlu’nun kıyafetlerini parçalayan polisler, gazetecileri telefonlarına el koymakla tehdit etti. Salih Gergerlioğlu, Melek Çetinkaya ve beraberindekiler sevk edildikleri savcılıktan gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak, yerel mahkemenin AYM’nin kararının gerekçesini beklemesinin hiç bir hukuki dayanağı olmadığını anlattı. Gergerlioğlu’nun derhal serbest bırakılması gerektiğini yazdı.  Anayasa profesörü CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu da “AYM’nin Gergerlioğlu kararını ivedilikle uygulamalı. Gergerlioğlu biran önce serbest bırakılmalı ve TBMM’ye görevine dönmelidir.” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin 1 Temmuz’da verdiği ‘hak ihlali’ kararına rağmen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu günlerdir tahliye edilmiyor. Anayasa Mahkemesi kararı yerel mahkeme gönderdiğini yerel mahkeme ise kararın kendilerine ulaşmadığını ileri sürüyor. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kararın içeriğini görmesi gerektiğini savunuyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘rehin’ alınmasına tepki gösteren HDP’liler Sincan Cezaevi önünde ‘Adalet Nöbeti’ne başladı. Ancak polisin gruba tepkisi çok sert oldu. Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, Melek Çetinkaya ve aralarında gazetecilerin de olduğu toplam 5 kişi gözaltına alındı.

POLİSLER DARP EDEREK GÖZALTINA ALDI

KHK’lı hakim Büşra Taşkıran, yaşadıklarını sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaştı: “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlunu gözaltına aldılar. Darp ettiler, üstünü başını yırttılar. Artı TV kameranı Nazım gözaltına alındı. Benim kolumu kırmaya çalıştı bir polis memuru.”

HDP’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “AYM kararına rağmen bırakılmayan vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde yapacağımız açıklamamıza saldırı gerçekleşti. Aralarında Salih Gergerlioğlu ve gazetecilerin de olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Saldırılar mücadelemizi engelleyemez! #GergerlioğluBırakılsın ” denildi. Gözaltına alınanlar, gecw yarısına doğru serbest bırakıldı.

YEREL MAHKEMENİN TALEBİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak da konuyla ilgili önemli paylaşımlar yaptı. Altıparmak, “Gergerlioğlu, bir suç soruşturması/kovuşturması kapsamında tutuklu değil, bir suçtan cezalandırıldığı için hükümlü, bu nedenle hapishanede. Bu hükümlülükle ilgili AYM ifade özgürlüğü ve seçme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiğine karar vermiş. Hapiste bulunmasının nedeni bu hüküm. Bu hüküm ise ifade özgürlüğünü ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ediyor. O ihlali gidermenin sadece bir yolu var, mevcut hükmü kaldırıp yeniden yargılama yapmak. AYM karar gerekçesi ne olursa olsun Kocaeli 2. ACM’nin mevcut hükmü kaldırıp yargılamayı yenilemekten başka alternatifi yok. Hüküm kalkınca da tahliyeden başka olasılık kalmıyor.  Bu nedenle Kocaeli 2. ACM’nin AYM kararının içeriğini bekleme talebinin hukuki bir dayanağı yok.” diyor.

PROF. DR. KABOĞLU: TAHLİYE KARARI İVEDİLİKLE UYGULANMALI

Anayasa profesörü CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğini Anayasa’ya aykırı şekilde, Enis Berberoğlu içtihadına rağmen düşürenler, AYM’nin Gergerlioğlu kararını ivedilikle uygulamalı. Gergerlioğlu biran önce serbest bırakılmalı ve TBMM’ye görevine dönmelidir.” ifadelerini kullandı.

TANRIKULU: HER DAKİKA SUÇ İŞLİYORSUNUZ

CHP’nin avukat vekillerinden insan hakları savunucusu Sezgin Tanrıkulu ise “Sevgili Ömer Faruk Gergerlioğlu serbest bırakılmadığı gibi oğlu Salih Gergerlioğlu az önce gözaltına alındı. Her geçen dakika suç işliyorsunuz. Bugünler geçince yanınızda kimse olmayacak, bağımsız ve tarafsız yargı önünde hepsinin hesabını vereceksiniz.” paylaşımında bulundu.

GAZİ ÇAĞLAR: HEP DAHA BÜYÜK SKANDAL!

Prof. Dr. Gazi Çağlar da yaşananlara tepkisini şu ifadelerle gösterdi: “Daha büyük skandal olmaz diyeceğiz, AKP hep yanıltıyor. AYM “hak ihlali”, serbest bırakın diyor. Bırakmıyorlar. Oğlu “babamı bırakın” diyor, onu da alıyorlar.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin