Hüda Kaya: ‘Cizre’de Saray’a bağlı ekiplere zafer hediyesi olarak hayat kadınları dağıtıldı’

Şırnak’ın Cizre ilçesinde haftalarca süren ve 21 sivilin öldürüldüğü sokağa çıkma yasağıyla ilgili konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Cizre’de haftalarca süren ablukada özellikle TSK ve emniyet güçlerinin dışında Saray’a bağlı yüzlerce kişinin kimyasal silahlar kullanarak büyük bir vahşet yaşattığını söyledi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ablukanın kaldırıldığını açıkladığı günün gecesinde  Urfa genelevinden otobüslerle getirilen kadınlar bu gruplara zafer hediyesi olarak dağıtıldı.

Gazeteci Erk Acarer’ konuşan HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya şu ifadeleri kullandı:

‘‘İnsanların gözleri akmıştı, derileri erimişti, bu tam anlamıyla bir kimyasal kullanıldığını gösteriyordu. Aylar sonra bir gün bana kadın gazeteciden bir mektup geldi. Bilinen bir basın medya organında çalışan kadın gazeteciden gelen mektupta Cizre’de o gün benim anlamlandıramadığım görüntülerin asıl sebebini öğrenmiş oldum. Neydi, TSK ve emniyetin dışında tamamıyla o günkü Türkiye’de ben daha öncesini bilmiyorum; Saray’ın paralel ordusu var ifadesini o günkü bölgedeki gözlemlerimi kürsü, televizyonda, röportajlarımda her yerde ifade ettim. Adı ne olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyetin dışında direkt Saray’a bağlı güçler orada idi. Çünkü her yerde uzun adam yazıyordu. Uzun adamla ilgili biat ifadeleri yazıyordu orada. Ve gelen mektupta şu yazıyordu; o dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu idi ve kendilerinin de ifadesiyle Cizre’de haftalarca süren sokağa çıkma yasağının sonunda biz zafer açıklaması yaptılar. Zafer açıklaması yaptıkları günün gecesinde Cizre’de şehrin giriş noktasında Urfa genelevinden otobüslerle getirilen kadınlar Cizre’nin girişindeki güvenlik noktasında bu ekiplere teslim ediliyor ve zafer hediyesi olarak kutlama yapıyorlar’’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Estağfurullah…
    Ne demek “hayat kadınları” onlar ya “cariyedirler” ya da olsa olsa ailelerinden uzun süre ayrı kalmış “Adalet Kahramanı Pezevenkler” (buradaki pezevenk sözü elbette ki asıl Türkçedeki güçlü-kuvettli anlamını taşıyor) için “süreli nikah anlaşması imzalamış hemşiremiz hanımefendi bacılarımızdır.
    İnanmazsınız AKP’nin fetva emirlerine sorabilirsiniz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin