HSYK’nın ihraç kararlarından sonra boşanma davasına bakacak hakim bulunamıyor

Son bir buçuk ay içinde 15 bine yakın hakim ve savcıdan 3 bin 400’ünün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla görevden uzaklaştırılmasıyla adalet sistemi kilitlenmeye başladı. Deutche Welle Türkiye muhabiri Kürşat Akyol’un haberine göre, Hakim ve savcıların beşte birine yakınının görevden uzaklaştırılmasıyla adalet sisteminden aksaklıklar başladı. En son adli yılın başladığı 1 Eylül günü 543 yargıç görevden alınmıştı.

Hükümet yetkililerinin yargının süratle işlemesi için gereken önlemlerin alınacağını söylemiş olmasına karşın, bu durum, şimdiden adliyelerde sıkıntılara yol açmış durumda. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi eski başkanı avukat Zeynep Ceren Boztoprak’a göre “çok ciddi bir tıkanıklık” yarattı.

Boztoprak, “Örneğin, bir boşanma davası ya da işçi alacağı davasını bile görecek hakim yok adliyelerde. Türkiye’de dava yükünden, dosya fazlalığından dolayı adaletli yargılama zaten yapılamıyor. Şimdi bir de böyle bir tıkanıklık yaşanması, dosyaların sonuçlanma süresini çok ciddi biçimde uzatacak, öyle görünüyor” uyarısında bulundu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın hakim ve savcılık staj sürelerinin kısaltılması teklifine CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve AKP eski MKYK üyesi, Prof.Dr. Osman Can’dan itiraz geldi. Staj sürelerini kısaltmanın yargı kalitesi açısından ciddi sıkıntılar doğuracağını söyleyen Can, “Çünkü, yeterli deneyime sahip olmayan ve yeterli hizmet içi tecrübe kazanmayan kişiler, çok hızlı bir şekilde kürsüye geçip, adalet dağıtmaya çalışacaklar. Yeteri kadar deneyime sahip olmayan kişilerin, hukuku doğru bir şekilde uygulayabilmesi her zaman mümkün olmuyor. Yargıda deneyim çok önemli.” dedi.

CHP milletvekili Tanrıkulu, yargıç ve savcı açığının kapatılması konusunda kendisi açısından en iyi önerinin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun geçen haftaki önerisi olduğunu söylüyor. Tanrıkulu, “5 veya 10 yılını doldurmuş avukatlar arasından bir seçim yapmak, mesleğe kabul etmek en doğru yoldur.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Deutche Welle Türkçe

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin