HSK, ‘irtibat ve iltisak’ suçlamasıyla, 5 savcıyı daha meslekten ihraç etti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, hukuksuz kararlar almaya devam ediyor. HSK’nın, 8-10 Mart tarihleri arasında, Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmada şüpheli olan 5 savcıyla ilgili toplantıda aldığı karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Samsun Cumhuriyet Savcısı Zeyni Bakay, Nallıhan Cumhuriyet Savcısı Muhammed Demir, Yusufeli Cumhuriyet Savcısı Emrah Erdemir, Kızılcahamam Cumhuriyet Savcısı Yasil Asiller ve Bismil Cumhuriyet Savcısı Mehmet Çiçekçi meslekten ihraç edildi.

Söz konusu savcıların farklı tarihlerde yazılı olarak savunmalarını verdikleri aktarılan kararda, “Samsun Cumhuriyet Savcısı (189625) Zeyni Bakay, Nallıhan Cumhuriyet Savcısı (193920) Muhammed Demir, Yusufeli Cumhuriyet Savcısı (194103) Emrah Erdemir, Kızılcahamam Cumhuriyet Savcısı (203715) Yasin Asiller ve Bismil Cumhuriyet Savcısı (215245) Mehmet Çiçekçi’nin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görüldüğünden, adı geçenlerin 7145 sayılı Kanun’un 26’ıncı maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Geçici 35’inci maddenin (A) fıkrası uyarınca MESLEKTE KALMALARININ UYGUN OLMADIĞINA ve ayrı ayrı olmak üzere MESLEKTEN ÇIKARILMALARINA oy birliği ile karar verildi.” ifadeleri kullanıldı.

CHP’Lİ ÜYE DE ‘İHRAÇ’ YÖNÜNDE OY KULLANMIŞ

Sınır Aşan Hukukçular Derneği (CBJ) Yönetim Kurulu Üyesi KHK’lı ağır ceza hakimi Saim Nergiz, söz konusu kararı ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında, CHP’li üyenin de ‘ihraç’ yönünde oy kullanmasına dikkat çekti: “Görüldüğü gibi, HSK “İLTİSAK” diyerek ihraçlara devam ediyor. Karar oybirliğiyle alınmış. Bu durumda HSK’nın @herkesicinCHP tarafından teklif edilen üyesi Ömür Topaç’ta “Yetmez Ama Evet” oyunu vermiş.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin