HSBC Genel Müdürü için Erdoğan’a hakaretten hapis talebi

HSBC Bank Genel Müdürü Süleyman Selim Kervancı hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile dava açıldı. Karvancı için “Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Süleyman Selim Kervancı, 2013 yılında yaşanan Gezi olayları döneminde bir gazetecinin Twitter üzerinden paylaştığı videoyu retweet etmişti. Bundan tam 5 yıl sonra bir vatandaşın ihbarı üzerine o tarihte Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile soruşturma başlatılmış ve dava açılmıştı.

KERVANCI: VİDEOYU YORUM EKLEMEDEN PAYLAŞTIM 

İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye göre, Kervancı savunmasında, söz konusu videoyu takip ettiği bir yazarın paylaştığını, kendisinin de bu videoyu herhangi bir yorum eklemeden retweeet ettiğini söyledi.

“Gezi Parkı protestolarının büyümesinden yakınıyor” şeklindeki başlığın dikkatini çektiğini belirten Kervancı, izlemeye fırsat bulamadan paylaştığı video ile Erdoğan’a hakaret kastının bulunmadığını anlattı.

VİDEODA HİTLER’İN SON GÜNLERİ ANLATILIYOR

Kervancı’nın paylaştığı videoda 1945 yılı Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Çöküş filminin bir sahnesi, Türkçe alt yazıyla Gezi eylemleriyle ilişkilendiriliyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin