Hortum, Hollanda’da hayatı alt üst etti; AZ Alkmaar’ın stadının çatısı çöktü

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM,TR724

Şiddetli rüzgar ve hortum Hollanda’da paniğe sebep oldu. Amsterdam yakınlarında bulunan AZ Alkmaar stadyumunun çatısı hızı saatte 400 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle çöktü.

Alkmaar şehrinde bulunan AFAS Stadyumu’ndaki çatının çökmesi sonucu stadyumda ciddi hasar meydana geldi. AZ Alkmaar takımı pazar akşamımı oynayacağı RKC Waalwijk maçının antrenmanını burada yapamadı.

ÇATI ÇÖKTÜĞÜNDE STADYUMDA KİMSE YOKTU

AZ Alkmaar Teknik Direktörü Robert Eenhoorn “Fırına ve hortum hepimizi şaşırttı. Stadyumumuzun çatısının çökmesi nedeni ile şok olduk ama o esnada kimsenin olmaması için de mutluyuz. Önümüzdeki günlerde bu alanda uzman kişilerle bir çalışma yapacağız. Şimdi bu çökme nedeni hakkında konuşmak için çok erken. Ancak bu soruşturma yapıldığı zaman konuyu detaylandırabiliriz.” dedi

AZ Alkmaar pazar akşamı RKC Waalwijk’in deplasmanında ligde ki maçını oynayacak. AZ Alkmaar Takımı gelecek hafta UEFA Şampiyonlar liginde Ukrayna’dan FC Mariupol’u takımı ile ilk maçına evinde çıkacaktı ANCAK fırtına ve hortum tüm olasılıkları alt üst etti.

AZ Alkmaar Teknik Direktörü Robert Eenhoorn, “Durum güvenli değilse stadyumda hiçbir maç oynanmayacak. Yaklaşan önemli maçlarımız hakkında daha net bir şekilde, en kısa zamanda bunu rapor edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BİR KİŞİ HORTUM NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Hollanda’nın güney batısındaki şiddetli rüzgar aynı zamanda bir kişinin ölümüne neden oldu. Utrecht eyaletindeki Linschoten köyünde, 58 yaşındaki bir bisikletçi, sert rüzgarlar nedeniyle bir ağacın altında kaldı. RTV Utrecht Televizyonunun haberine göre, ağacın bisiklet yoluna düştüğü itfaiyecilerin ve bir travma helikopterinin yardımı ile bisiklet sürücünün hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

ÜLKENİN BAZI YERLERİNDE SARI ALARM VERİLDİ

Hollanda Kraliyet Meteroloji Enstitüsü KNMI ülkenin güney ve kuzeyinde sarı alarm verildi.

Şiddetli rüzgar nedeniyle, tren ve uçak ulaşımında büyük ölçüde ertelemeler oldu. Haarlem ve Zandvoort arasında bir tren üzerine ağaç düşmesi ile seferler iptal edildi. Rüzgar, Scheveningen’deki bulvarda tehlikeli durumlara da yol açtı. Yere düşen çitler tarafından iki kişi yaralandı. Bulvarın bir kısmı şimdi ziyaretçilere kapatıldı. Polis, güvenlik nedeniyle, itfaiye ile birlikte Noordboulevard’ı rüzgarın geçmesine kadar kapatmaya karar verdi. Sert rüzgar nedeniyle bir takım etkinlikler iptal edildi. Özellikle kıyı illerindeki fuarlar ve pazarlar kapatıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin