Hollandalılar İslam’ı daha yakından tanıyacaklar!

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Teolog Emrullah Erdem’in 3 yıl süren titiz bir çalışma sonucu Hollandaca kaleme aldığı Ontmoeting Met de İslam (İslam’ı Yakından Tanıma) adlı kitabın lansmanı Rotterdam Openhaard konferans salonunda yapıldı. Eğitimci, akademisyen ve iş dünyasından davetlilerin katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Yazar  Emrullah Erdem, eser sayesinde Hollandalılara İslam’ı daha doğru ve yakından tanıtmayı hedeflediğini söyledi.

40 yıldır Hollanda’da yaşadığını ve Nijmegen Radboud Üniversitesi İslam Bilimleri ve Doğu Dilleri Edebiyatı mezunu olduğunu belirten Emrullah Erdem, yaptığı çalışmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “2010 ila 2014 yılları arasında Ali Ünal Bey’in İngilizce Kur’an-ı Kerim mealini Hollandacaya çevirmiştim. Yeni bir ihtiyaç ve talep üzerine de Hollandaca yazdığım kitabımız Uitgevrij De Rijn tarafından basıldı. Bu tarzda ilk defa bir kitap çıkmış oldu. Kitabın içeriği Risale-i Nurlar ve Pırlanta serilerinden ağırlıklı olarak derlendi. İmanın esasları, İslam farzları, Bediüzzaman’ın Risalelerde bahsetmiş olduğu yeniden diriliş, yeniden yaratılış bunlara göstermiş olduğu deliller… Bunların hepsi Risalelerden derlenerek Hollandaca olarak literatürümüze kazandırıldı.”

3 YILDIR YOĞUN BİR ÇALIŞMANIN EMEĞİ

Kitabının yaklaşık 3 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu vurgulayan Emrullah Erdem, Tr724’e şunları anlattı: “Bu kitap ile ilgili yoğun bir mesaimiz oldu. Kitap içerisinde imanın ve inancın esasları  nedir ve ne manaya geliyor? Kitaplara inanmak nedir? Kur’an-ı Kerim bu vahiy kitapları içerisinde nedir ? İslam dininin diğer dinleri içerisinde mi alıyor? Dolayısıyla İslam dininin diğer dinleri de kabul ettiğini nazara veriyoruz. Biz daha çok günümüzün bazı problemlerine yönelik olarak ta bazı ilave eklemelerde bulunduk. Ali Ünal Bey’in Hollandacaya kazandırmış olduğumuz Kur’an-ı Kerim mealinden bizatihi almış olduğumuz ilaveler var içerisinde. Mesela Miraç ile ilgili, ya da İslam’ın cihada bakışı ile ilgili veya çok daha gündem de olan İslam’da kadının pozisyonu yeri konusu nedir? Bunun yanında İslam ile demokrasi bağdaşır mı? Bu konuya detaylı olarak değindik. Buna benzer Hollandaca eserimizde bu gibi ayrıntılı bilgileri bulmak mümkün. İslam bir devlet yönetimi empoze ediyor mu? Konusunda detaylı bilgiyi bulmak mümkün.’’

‘İSLAM MAALESEF YANLIŞ TEMSİL EDİLİYOR’

“İslam maalesef çoğu Müslümanlar tarafından yanlış temsil ediliyor. Biz de bu kitabımızda İslam’ın gerçek manada barış dini olduğunu, esasında İslam’ın temelinde hoşgörünün olduğuna vurgu yaptık. İslam’ın bütün dinleri içerisinde barındırdığına değindik. Temel olarak ta bizleri kainatı yaratan Yüce Allah’ın bizden istemiş olduğu nedir? Allah’ı tanımak ve inanmak. O’na hakkiyle ibadet ve kulluk yapabilmektir. Göndermiş olduğu bütün peygamberlerin temel mesajı tevhit inancıdır. Tek Allah’a inanmak ve onun getirdiği kitaplara inanmak. O peygambere inanmak. Dolayısıyla esas itibari ile burada izah ettiğimiz tevhit inancının kitapta izah ettiğimiz şekli ile Hıristiyanlıkta da Yahudilikte de aslında tevhit inancı esastır. Burada da Kuran’dan ayetler ile Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in hadislerinden örnekler ile bu tezimizi destekliyoruz. ”

HOLLANDALILAR İÇİN BİR REFERANS KİTAP 

‘Ontmoeting Met de İslam’ın, Hollandalılar’ın İslam’ı daha iyi tanımları için bir referans kitabı olduğuna vurgu yapan Yazar Emrullah Erdem, sözlerine şöyle devam etti: “Kesinlikle Hollandalılar için bir referans kitabı olacağını umuyoruz. Hatta kitabımın sonunda Hollanda’nın eski Başbakanlarından Dries van Acht bir takdim yazısı kaleme ele aldı. Van Acht’ın temennilerini de sizinle paylaşmak isterim: ‘Hollanda toplumunda Müslümanlar da var. Bu çok renklilik ve çok farklı dinlerin olması, maalesef bazı sürtüşmelere sebep oluyor. Bunun sebebi de ağırlıklı olarak ta cahillikten kaynaklanıyor. Daha doğrusu İslam’ı bilmediğimizden kaynaklanıyor. Dolayısıyla da bilinmediğinden dolayı da fanatik  din anlayışı nazara verilerek gündeme getiriliyor. Umuyorum ki Yazar Emrullah Erdem’in ‘Ontmoeting Met de İslam’ kitabının piyasaya çıkması ile okuyup daha iyi İslam’ı gerçek manada anlayıp, Müslümanların neye inandığını, İslam’ın ne manaya geldiğini daha iyi öğrenmeleri için bir fırsat olacaktır.’ Acht’ın bu ifadeleri çok önemli.”

‘HOLLANDA’DA 17 MİLYON İNSAN GERÇEK MANADA İSLAM’I BİLMİYOR’

Okuyuculara kitabı önyargısız okumaları tavsiyesinde bulunan Yazar Emrullah Erdem, sözlerini şöyle tamamladı: “Maalesef ne Müslümanlar gerçek manada İslam’ı biliyor ne de gayr-i Müslimler. Hollanda’daki 17 milyon insan gerçek manada İslam’ı bilmiyor. Hollandaca da bir tabir var: Onbekend maakt onbemind… yani, tanımadığın bir şeyi sevmezsin. Ya da tanıdığın şeyi seversin. Dolayısıyla bu kitabı okuyup öncelikle inançsız ateist bile olabilirsiniz. Bu görüşünüzü bir kenara bırakarak bu kitabı bir okuyun. Daha sonra oturup konuşalım. Kitapta size de saygımız var dedim. Bu kitap hem Müslümanlara, hem de Müslüman olmayanlara ithafen yazıldı. Gerçek manada İslam’ı tanımak istiyorlar ise bu kitabı tanımaları gerekiyor. Her kurumun böyle bir esere ihtiyacı olduğunu biliyorum. Hep talep geliyordu. Hollandaca İslam’ı gerçek manada bir kitap yok deniliyordu. İşte 3 yıllık titiz bir çalışmanın ürünü şuan kitapçılarda satışa sunuldu. Uitgevrij De Rijn aracılığı ile kitabı temin edebilirler.”

ELİAÇIK: HERKESİN BU KİTABI OKUMASINI TAVSİYE EDERİM

Uitgevrij De Rijn Yayınevi Sahibi İlahiyatçı Adem Eliaçık ise 17 milyon nüfuslu Hollanda’da İslam’ı daha iyi tanıtacak güzel rol modellerin olmadığına vurgu yaparak kitabın iyi bir rehber olacağını söyledi. Eliaçık, “Uitgevrij De Rijn yayınevi sahibi olarak,  İslam’ı Yakından Tanıma’ adlı bu kitabın içeriğine baktım. Kendi yayın politikama uygun olduğu için, bu kitabı yayınlamış oldum. Gerçekten her genç insanın bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum. Çünkü Müslümanlık bu gün şiddetle anılıyor. Kanla anılıyor. Bomba ile anılıyor. Oysa ki İslam’ın bir de gülen yüzü var. Şefkat yüzü var. Merhamet yüzü var. Sevgi yüzü var. İslam’ın bu yüzlerini Yazar Emrullah Erdem ilmi bir çalışma ile kitaba aktarmış. Dolayısıyla bu eserin Hollanda’da çok önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Ve gerçekten iki kültür arasında bir köprü olacağını umut ediyorum. Çünkü her Hollandalının okumasını istediğim gibi, Müslümanlarında okumasını istiyorum. Çünkü içinde yaşadığımız toplum çok kültürlü ve çok dinli bir toplum. Bu toplumunda farklı algılamaları var. Daha doğrusu farklı algılama seviyeleri var. Dolayısıyla bu güzel eseri yayınevi De Rijn olarak basmaktan çok mutlu oldum. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum. İslam’ın bir güzide yüzünü görmesini tanımasını arzuluyorum. İlk baskı şuan 3 bin adet oldu. Talebe göre 2,3, 10 ve 100’ncü baskılar elbette yapılacak. Güzel bir araştırma. Risale-i Nur ve Fethullah Gülen’in pırlanta serisinden etkilendiği ortada. Dolayısıyla kitabın fikir dünyasını orası oluşturuyor. Bu fikir dünyasının bu yaşadığımız Hollanda toplumunda ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu çok önemsiyorum.” açıklamasında bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin