Hollandalı müteahhitten Türk bayraklı bir garip eylem

MURAT KANİ, LAHEY

Hollanda’da Kral Willem Alexander’in  sarayının karşısındaki tarihi yapıya inşaat ruhsatı alamayan Hollandalı müteahhit Bobby Bras, binaya Türk bayrağı çekti.

İşadamı Bobby Bras, Lahey’de eski eser kapsamına giren binayı restore ederek, beş apartman dairesi yapmak istiyor. Ancak, Lahey  belediyesi 6 aydır, binanın eski eser statüsünde olduğu gerekçesiyle izin isteğini reddediyor. Belediyeyle işini halledemeyen Bobby, protesto eylemi için tuhaf bir yöntem seçti. Hollandalı müteahhit binayı Türk bayraklarıyla donattı.

“BİNA İKİ TÜRK’E KİRALANDI BAYRAKLARI ASAN DA ONLAR”

Referandum öncesi yaşanan diplomatik krizden ötürü Hollandalılar arasında Türkiye’ye karşı bir hassasiyet söz konusu. Bobby’nin, sarayın karşısındaki binaya Türk bayrakları asması tepki çekti. Gazeteye mektup gönderen vatandaşlar, Sarayın karşısına Türk bayraklarının çekilmesini  Hollanda devletine yapılmış doğrudan bir saldırı ve provokasyon olarak yorumladı. İşadamı Bobby, binayı iki Türk’e kiraladığını ve bayrakları onların çektiğini ileri sürdü. Kiracılardan birinin İstanbul’da olduğunu iddia ediyor, diğerinin ise ismini vermekten kaçınıyor. Eylemin gerçekleştiği apartmanın kimler tarafından kiralandığı konusu şimdiye kadar netleşmezken, Lahey Belediyesi, Türk  bayraklarının derhal kaldırılmasını istiyor.

Eylem Hollanda basınının da gündeminde. De Telegraaf Gazetesi, binanın tarihi iç tavan süslemelerinin kazınmış olduğunu, belediyenin bundan dolayı ceza kesmek istediğini yazdı. Binanın sahibi müteahhit ise “Şaka yapmayın, ampul bile değiştirmeme izin verilmiyor. Tavanları nasıl yıkarım. Tabiat şartlarına terk edilmiş binada tavanlar rutubetten çöktü.” şeklinde kendini savundu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin