Hollanda’dan ders alalım!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Türkiye’nin Hollanda karşısında aldığı 6-1’lik hezimetin yankıları uzun süre devam edecek. Yıllar sonra milli takım bir maçta bu kadar fark yedi. Hollanda’ya son iki maçımızda üstünlük sağlamıştık. Portakallar, Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası biletini kaçırdıktan sonra yeniden toparlanıp yoluna devam etmişti.

DÜNYA YILDIZLARININ ADRESİ

Dünya futbolunun söz sahibi ülkelerinden biri olan Hollanda, Johan Cruyff, Ronald Koeman, Johan Neeskens, Ruud Gullit, Marco Van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp ve Robin van Persie gibi yıldızları yetiştirdi. 1974 ve 1978 Dünya Kupası’nda final oynayan Hollanda önce Almanya’ya sonra Arjantin’e kaybetti. 2010 Dünya Kupası’nda bir kez daha finale geldiler. Bu kez İspanya’ya boyun eğdiler. Avrupa şampiyonasında ise 1988’de kupaya uzandılar. Gullit, Rijkaard, Van Basten ve Koeman’lı kadrosuyla fırtına gibi esip Avrupa’nın bir numarası oldular.

2010 Dünya Kupası’nda final oynayıp, 4 yıl sonra Brezilya’da üçüncü olan Hollanda’nın kabusu Euro 2016 biletini kaçırmasıyla başladı. Ardından 2018 Dünya Kupası’na katılacak 32 ülkeden biri olamadı. Bu, Hollanda futbolu için yakın dönemde görülmüş bir durum değildi. En son Avrupa şampiyonası biletini 1984’te kaçırmıştı. Dünya Kupası’nda olmadığı tek turnuva ise 2002’ydi.

RONALD KOEMAN’LA TOPARLANDI

Üst üste kaçan iki uluslararası turnuva sonrası Hollanda, Ronald Koeman önderliğinde yeniden toparlandı. Euro 2020 biletini cebine koyarken zorlanmadı. Pandemiden dolayı turnuvanın bir yıl ertelenmesi Hollanda milli takımı açısından olumsuz oldu. Zira, Koeman görevini yapmanın rahatlığıyla milli takımı bırakıp Barcelona’nın başına geçti. Turnuva zamanında yapılsaydı Koeman, şampiyona sonrası bırakacaktı.

Koeman sonrası federasyon ölümcül bir hata yapıp göreve Frank De Boer’i getirdi. Barcelona formasıyla tanıdığımız Frank De Boer, dönemine damga vuran isimlerdendi. 2010-16 arasında çalıştırdığı Ajax’ı 4 lig şampiyonluğuna taşıyan Frank De Boer, ardından gittiği Inter ve Crystal Palace’ta hüsran olmuştu. Ajax’ta başarılı olmasından hareketle milli takımda da benzer performans bekleyenler yanılacaktı. Hollanda, De Boer döneminde kaliteli ayaklara sahip olmasına rağmen başarıya hasret kaldı. Euro 2020’de son 16 turunda Çekler’e elenmesi, Frank De Boer’in biletini eline verdirdi.

TECRÜBELİ HOCA TAKIMIN BAŞINDA

Frank De Boer hatasından ders alan federasyon göreve tecrübeli Louis Van Gaal’ı getirdi. Hollanda’nın yetiştirdiği marka teknik adamların başında gelen Van Gaal, kısa sürede takımı toparladı. Oyun sisteminde 4-3-3 tercihini yaptı. Hollanda, Van Gaal yönetiminde çıktığı 3 maçın ikisinde sahadan galip, birinde beraberlikle ayrıldı. Frank De Boer’in yok saydığı Davy Klaassen gibi isimleri banko oynattı. Yetenekli bir kadroyu Frank De Boer verimli kullanamazken, Van Gaal geçmişin verdiği tecrübeyle kısa sürede senkronize etmeyi başardı.

DEĞİŞİM EN ALTTAN BAŞLAMALI

Hollanda’nın geldiği durum Türkiye içinde geçerli. Takımın başında tecrübeli Şenol Güneş var. Türkiye’nin yetiştirdiği üç teknik adam sayılırsa biri Güneş olur. 2002 Dünya Kupası’nda tarih yazarken dümende yine o vardı. Lucescu sonrası moral ve motivasyonunu kaybetmiş Türkiye’yi Euro 2020’ye taşımayı başardı. Sorumluluk elbette Şenol Hoca’da ancak futbolcular da elini taşın altına koymalı. Şenol Hoca, milli takımın sorumlusu olarak tüm kategorilerde yapılanmaya gitmeli. Teknik adamlık becerisi sınırlı veya futbolu yeni bırakmış isimlere milli takım kategorileri emanet edilmemeli. Daha açık yazayım, Tolunay Kafkas gibi teknik adamlığı vasatın altında olan birine U21 milli takımı emanet edilmemeli. Zincirleme hataların bedeli 6-1’lik hezimet oluyor.

Keza Şenol Hoca, yardımcılarını gençlerden değil tecrübelilerden seçmeli. Çalıştırdığı ekiplerde dikiş tutturamayan Bayram Bektaş tercihinin yanlış olduğunu görmeli. 70 yaşındaki Louis Van Gaal’ın yanında oturan iki tecrübeli Danny Blind ve Henk Fraser’i örnek almalı. Danny Blind 60, Fraser 55 yaşında. Milli takım hocalığı tecrübe gerektiren bir görev. Bunu en iyi Şenol Güneş biliyor olmalı. Yoksa bu düşüşün çöküşü çok daha ağır olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin