Yeniden Başbakan seçilen Rutte: Yanlış popülizmine yenik düşmeyen Hollanda halkına teşekkürler

MURAT KANİ – AMSTERDAM

Hollanda’da yapılan milletvekilliği seçimlerini, 9 sandalye kaybetmesine rağmen 31 vekil çıkaran Başbakan Mark Rutte Liderliğindeki Liberal Parti (VVD) kazandı. Aşırı sağcı Geert Wilders’in partisi Özgürlük Partisi (PVV) 19 sandalyede kaldı. Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk önderliğinde kurulan DENK partisi ise ilk seçimlerinde 3 sandalye çıkardı. Sonucu değerlendiren Rutte, ‘yanlış popülizme geçit vermeyen’ Hollanda halkına teşekkür etti. Ülkede üçüncü kez birinci parti olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

‘VATANDAŞ İSTİKRAR İSTEDİ’

Başbakan Mark Rutte, koalisyon konusunda acele etmeyeceklerini, tam sonuçların açıklanmasından sonra karar vereceklerini belirtti. “Son dönemlerde ülkede yaşayan bazı kesimlerle ters düşmüş olsak ta tekrar tek millet olacağız. Seçim döneminde böyle şeylerin yaşanması çok normal. Artık ülkemizin normale dönmesi için çaba sarf edeceğiz ve herkesi kucaklayacağız. Vatandaşım istikrar istedi.” dedi.

YÜKSEK KATILIM OLDU

Hollanda vatandaşları parlamento üyelerini belirlemek üzere  yerel saat ile 07:00 itibariyle sandık başına gitti. 28 partinin 150 sandalye için yarıştığı seçimlere katılım bir öncekine göre önemli ölçüde yüksek oldu. 12,7 milyon seçmenden 9.4 milyon kişinin sandık başına gittiği, seçime katılımın büyük şehirlerde katılım oranının yüzde 74.6 düzeyinde olduğu belirtildi. Hollanda’nın Parlamento Başkenti Lahey’deki seçimlere  katılım oranı 71.7 seviyesinde gerçekleşti. Yani 2012 yılında ki seçimlerden  yüzde 10’nun üzerinde daha katılım daha fazla oldu. Utrecht şehrinde katılım ise yaklaşık yüzde 80,5 yüzde Rotterdam’da ise yüzde 70 civarında  oldu. Amsterdam’da ise yüzde 60 civarında katılım oldu. 

RUTTE TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLENMEYECEK

Hollanda’da seçim öncesi Türkiye ile diplomatik krize sebep olan bakanların Hollanda’da referandum kampanyası yapmalarına izin verilmesi ve yaşanan olaylardan dolayı Türkiye’den kesin bir dille özür dilenmeyeceğini tekrarladı. Rutte’nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Cumartesi günü kesin tavır ortaya konulmuş ve saygılı davranılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin