Hollanda’da Boğaziçi ile dayanışma eylemi

BASRİ DOĞAN-AMSTERDAM, TR724

Hollanda’da STK temsilcileri ve farklı üniversitelerden gelen örenciler, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kayyım rektör eylemlerine destek verdi.

Hollanda Boğaziçi Dayanışma Platformu’nun organize ettiği ‘Aşağı bakmayacağız. Direnen Boğaziçi’nin yanındayız.’ konulu eylemde “Kayyım rektör istemiyoruz. Boğaziçi’ne özgürlük” pankartı açıldı. Pankartta “Everywhere is Bogazici everywhere is resistance” (Her yer Boğaziçi, her yer direniş) yazıldı.

KURT: FİKİRLERİN ÖZGÜRCE KONUŞULDUĞU BİR DÜNYADAN YANAYIZ

Hollandalı Türkiyeli İşçiler Birliği HTİB Leiden Başkanı Murat Kurt, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile dayanışma içinde oldukları göstermek için Amsterdam Museumplein’de bir araya geldiklerini söyledi. Kurt “Türkiye’den ilimden, bilimden ve teknolojiden yana olan öğrencilerin yetişmesi bizim için çok önemli. Demokrasiye inanan bizlerin Türkiye’de de demokrasiyi yaşatmak isteyen gençlerin yanındayız. Türkiye hepimizin ülkesi. Huzur içerisinde yaşamak var iken çatışmalar ve kutuplaşmalar bizi üzmektedir. Umarım Boğaziçi Üniversitesindeki durum çözülür. Biz Amsterdam’da çok soğuk havada öğrencilere destek olmak için bu eylemi düzenledik. Gerçekten Hollanda’dan farklı partilerden siyasetçiler burada bulundular. Umarım Türkiye’deki siyasetçiler bunlardan bir ders çıkartır. Çocukların haklı taleplerine kulak verirler. Demokrasi de fikir özgürlüğü çok önemli. Bu açıdan fikirlerin özgürce konuşulması için bir dünyadan yanayız.” dedi.

KATİ PİRİ : BUNLAR TÜRK HÜKÜMETİNE CİDDİ BİR SİNYAL

Hollanda İşçi Partisi’nden Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve eski Türkiye raportörü Kati Piri, Türkiye’de insan hakları savunucuları, gazeteciler, siyasiler ve akademisyenlerin Türkiye’de hapishanede tutulduklarına dikkat çekerek şunlara değindi: “İnsan hakları savunucusu Osman Kavala hapiste tutuluyor. Bugün tutsak edileli 1193 gün oldu. Osman benim de çok saygı duyduğum bir insan hakları savunucusu ve iyi bir arkadaşım idi. Osman Kavala 3 yıldır suçsuz bir şekilde hapiste tutuluyor. Selahattin Demirtaş da hakkında AİHM kararına rağmen hapiste tutuluyor. Hem Osman Kavala, hem Selahattin Demirtaş ve hem de Boğaziçi Üniversite öğrencilerinin direnişine destek vermek için bugün Amsterdam’dayım. Bugün verilen bu güçlü sinyalin Boğaziçi direnişindeki öğrencilere iyi bir destek ve Türk hükümetine buradan ciddi bir sinyal olacağı görüşündeyim.”

Amsterdam polisinin korona tedbirlerine uyulması yönünde ikazda bulunduğu Amsterdam Museumplein’daki eylemde “Boğaziçi seçim istiyor”, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz”, “İntihalsiz torpilsiz” sloganları atıldı. Bir buçuk saat süren eylem olaysız sona erdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin