Hollanda ve Belçika’da olağanüstü koronavirüs önlemleri

Tr724 HABER MERKEZİ | AMSTERDAM, BRÜKSEL

Hollanda’da koronavirüsten ölen kişilerin ve vaka sayısının yükselmesi üzerine ülke genelinde yarı karantina uygulanmasını gidildi.

Ülke genelinde yeni tip koronavirüsten ölen kişilerin sayısının 5, vaka sayısının 614 olduğu açıklandı. Yeni durum üzerine Hollanda 1’inci Ligi (Eredivisie) ve 2’nci Ligi’ndeki (Eerste Divisie) tüm maçlar 31 Mart tarihine kadar ertelendi. Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluğu da ”13.03.2020 Cuma gününden itibaren yeni bir açıklamaya kadar Cuma namazlarına ara verilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Mark Rutte, Sağlık Bakanı Bruno Bruins ve Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM) Müdürü Prof  Jaap T. van Dissel Hollanda Temsilciler Meclisi Nieuwspoort Konferans salonunda ortak basın toplantısı düzenledi. Rutte, Hollanda’da yüzden fazla insanın bir araya geleceği tüm toplantıların, amatör ve profesyonel maçların  iptal edildiğini, ateşi ve solunum şikayeti olanların evde kalmalarını istedi.

Hollanda genelinde okullar henüz kapatılmıyor. Başbakan Rutte, bunun sebebini çalışması gereken ebeveynler olarak açıkladı. Rutte, “Sağlık hizmetlerinde, poliste ve itfaiyede çalışan ebeveynlere çok ihtiyacımız var. Tabii ki, şikayetleri olan çocuklar okula gitmemeliler, evde kalmalıdırlar. Diğer yüksek okullar (HBO) ve Üniversitelere mümkün olduğunca evden online ders vermelerini tavsiye ediyoruz. Bu önlemler 31 Mart’a kadar geçerli. Virüsün yayılmasını önlemek için önümüzdeki günlerde alınacak başka önlemleri de kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

BELÇİKA’DA OKULLAR VE RESTORANLAR KAPATILDI

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes

Salgına karşı önlem açıklayan bir diğer ülke ise Belçika oldu. Başbakan Sophie Wilmes, marketlerde stok sorunu olmadığını belirterek başladığı açıklamasında, toplantı kararlarını kamuoyu ile paylaştı.

Belçika’da okullar, 13 Mart cuma akşamından sonra 3 Nisan’a kadar tatil edildi. Aynı tarihe kadar giyim mağazaları, kafe ve restoranlar da kapatıldı. Eczaneler ile gıda satışı yapan yerler açık kalacak. Ülke genelindeki bilimsel aktivite toplantıları ve maç organizasyonları ertelendi. Kiliselerde ayinler 3 hafta yapılmayacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin