Hollanda ve Almanya ‘iklim’ için birlikte çalışacak

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM,TR724

Hollanda ve Almanya, iklim değişikliği ve enerji geçişi ile mücadelede daha yoğun işbirliği yapmak için anlaştı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Şansölye Angele Merkel, Lahey’deki toplantıda bu konuda anlaştıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Hollanda, iklim anlaşması ve Hollanda’yı koruyan setler ile ilgili  görüşünü haziran ayında Avrupa ülkelerine sunmuştu. Alman kabinesi ise karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltmak için somut bir plan yapmak istiyor. Rutte ve Merkel, iki ülke arasında farklılıklar olduğunu söyledi. Ancak birbirlerinden çok şeyler öğrendiklerini açıkladılar. Her iki lider de Hollanda ve özelde Avrupa’nın geleceğini ilgilendiren başarılı bir toplantı olduğu görüşünde hemfikir olduklarını açıkladı.

Lahey Casthuis’taki buluşmada iki ülkedeki farklılıklar ele alındı. Almanya’da hala ısınmak için petrol yakılırken, gaza geçme konusu teşvik ediliyor. Hollanda’da ise hanelerde gaz kullanımının yasaklanıp elektrikli sisteme geçmesi öngörülüyor.

RUTTE: BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Almanya’nın alternatif enerji kaynaklarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda daha fazla deneyime sahip olduğunu belirten Hollanda Başbakanı Rutte, “Sınırların ötesinde birlikte çalışırsak, rekabet avantajları daha belirleyici olacak” dedi. Merkel ise Hollanda vatandaşlarının değişimi kabullenme konusunda iyi bir örnek olduğunu vurguladı.

İKİ ÜLKEDEN ÜST DÜZEY KATILIM

Hollanda ve Almanya’nın dışında diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışmaları gerektiğine işaret eden Hükümet liderleri, toplantıya verdikleri önemi yanlarında getirdikleri bakanlarıyla gösterdi. Merkel, çevre politikasını ele alan üç bakandan oluşan bir heyet ile toplantıya katılırken, masanın Hollanda tarafında, Rutte ile birlikte, bakan Hoekstra (Finans), Wiebes (İklim), Ollongren (İçişleri) ve Devlet Sekreteri Van Veldhoven (Çevre) yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin