Hollanda mahkemesinden emsal karar: AKP yanlısına ‘gazeteciye tehdit’ cezası

Tr724 Haber Merkezi

Amsterdam mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hollanda’da uzun yıllardır gazetecilik yapan Basri Doğan’ı tehdit eden AKP yanlısı şahsa cezayı kesti.

16 Temmuz 2016 tarihinde sosyal medya üzerinden gazeteci Basri Doğan’a tehdit ve ağır hakaretlerde bulunan Fatih Topal’ın çıkarıldığı mahkeme dün sonuçlandı. Üç kişilik mahkeme heyeti, Topal’ı suçlu buldu ve para cezasına çarptırdı. Bu karar, Hizmet Hareketi gönüllüsü diğer kişi ve kurumların şikayetlerine de emsal olma özelliği taşıyor. Mahkeme şahsa 1000 Euro ceza keserken, yargılama masraflarını da ödemesine hükmetti.

2017 tarihinde Hollanda polisi siber suçlar ve mücadele biriminde yetkililer yaptıkları araştırma neticesinde şüpheli şahsı gözaltına almıştı. Şüpheli, gözaltında polis tarafından sorulan bütün soruları reddederek konuşmama hakkını kullanmıştı. Daha sonra savcılığın emri üzerine polisin yaptığı incelemede Fatih Topal’ın kullandığı faturalı hat sosyal medya hesapları ile doğrulanmıştı.

“ADALET YERİNİ BULDU”

Gazeteci Doğan verilen karar ile ilgili şunları söyledi: “30 yıldır Hollanda’da yaşıyorum ve bu ülkede gazetecilik yapıyorum. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çeşitli insanlar tarafından hakarete uğradım, tehdit edildim. Bu hakaretleri ve tehditleri hak etmedim. Ailecek mağdur olduk. Adalet yerini buldu.”

SON BİR YILDA 15 ŞİKAYET

Gazeteci Basri Doğan Hollanda’da kendisine yönelik tehditler ve hakaretlerden dolayı 15 tane şikayette bulunmuştu. Doğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı röportaj görüntüleri üzerinden terörist ilan eden AKP yanlısı Beyaz TV, Hollanda medyasının gündemine gelmişti. Başbakan Rutte ile röportaj yapılmasının terör delili gösterilmesine bir anlam veremeyen Hollanda medyası, Doğan’ın 25 yılık gazeteci olduğuna dikkat çekmişti.

GÖKÇEK CANLI YAYINDA DOĞAN’I TEHDİT ETMİŞTİ

Beyaz TV’de canlı yayına çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve oğlu Osman Gökçek ise, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile seçim öncesi röportaj yapan Basri Doğan’ı terörist ilan etmişti. ‘Bunlar Hollanda ile beraber hareket ediyor’ diye tuhaf ifadeler kullanan Gökçek’ler,  ‘Hollanda’da yaşayan Türk kardeşlerimiz ne yapacağını bilir’ şeklinde beyanlar ile gazeteci Doğan’ı hedef göstermişti.

HOLLANDA GAZETECİLER CEMİYETİ OLAYA TARAF OLDU

Hollanda’nın en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf konuyu sayfalarına taşımıştı. Gazete, Rutte ile röportaj yapan gazeteci Basri Doğan’ın terörist ilan edilmesindeki çelişkileri yazmıştı. Haberde Doğan’ın, 25 yıldır aktif olarak gazetecilik yaptığının altı çizilmiş, kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğine dikkat çekilmişti. Gazete, Basri Doğan’ın, baba oğul Gökçek’ler ve onların çağrısı ile tehditler savuranlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu haberleştirmişti. Gazeteci Doğan’ın bu tehditler ve hakaretlere yönelik suç duyuruları gerek Amsterdam polisi ve gerekse üyesi olduğu Hollanda Gazeteciler Cemiyeti (NVJ) tarafından yakından takip ediliyor.

TEHDİTLER İÇİN MECLİSE SORU ÖNERGESİ

Bu tehditler ile ilgili olarak Hollanda Demokrat 66 Partisi (D66) milletvekili Jan Paternotte Hollanda Temsilciler Meclisi’ne sayın Doğan’a yönelik tehdit ve hakaretlerden dolayı soru önergesi vermişti. Hollanda’da hükümet kurulduğunda bu önergelerin ele alınacağı milletvekili Paternotte tarafından dile getirildi.

****

HOLLANDA BASINI: TÜRK KÖKENLİ AMSTERDAMLI GAZETECİYİ TEHDİT EDEN KİŞİYE CEZA

Hollanda’nın ciddi ve önemli gazetelerinden Het Parool Gazetesi, mahkemenin kararını, ”Türk kökenli Amsterdamlı gazeteciyi tehdit eden kişiye ceza” (Bedreiger Turks-Amsterdamse journalist veroordeeld) başlığı ile haber yaptı.

Het Parool, geniş yer verdiği haberde şu bilgileri verdi: ”Amsterdam’daki mahkemede bu hafta 27 yaşındaki bir Türk’e, Türk kökenli Amsterdamlı gazeteci Basri Doğan’ı tehdit ve hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum etti. Amsterdam Mahkemesi (Rechtbank Amsterdam) şahsa 1000 Euro ceza keserken, yargılama masraflarını da ödemesine karar verdi. 27 yaşında ki kişi Facebook’ta Gazeteci Doğan’ın bir fotoğrafının altına ‘Vatan haini ve piç’ ve aile fertlerini tehdit eden ikinci bir yazı yazarak tehditte bulunmuştu. Amsterdamlı Gazeteci Basri Doğan, Erdoğan’a yönelik eleştirel bir tutum ile tanınan Zaman Gazetesinin Hollanda bölümünde uzun yıllardır çalışmalarda bulundu. Zaman Gülen Hareketine yakınlığı ile bilinen bir gazete olarak adlandırılıyor. Amsterdamlı Gazeteci Basri Doğan’a yönelik ilk tehdit, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. O dönemde Gazeteci Doğan, esas olarak Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda içi ve Hollanda dışında ki destekçilerinden düzinelerce ölüm tehdidi aldı. Bu tehditlerden dolayı Amsterdam polisine şikayet başvurularında bulundu. Gazeteci Doğan’ı tehdit eden kişi, tehdit ve taciz edici mesajlar gönderdi. Amsterdam Mahkemesi Başhakimi, bu tehdidi ciddi olarak ele aldı ve tehdit eden 27 yaşında ki şahsa cezayı kesti.”

DOĞAN HAKARET VE TEHDİTLER NETİCESİNDE EVİNİ DEĞİŞTİRDİ

Het Parool Gazetesi, Basri Doğan’ın mahkemede verdiği ifadeleri de sayfasına taşıdı: ”Amsterdam Mahkemesi’nde (Rechtbank Amsterdam) konuşma hakkını kullanan Doğan, tehdidin, hakeretin ve nefret söyleminin çok fazla olduğunu bu durumların kendisi açısından olumsuz olay ve hakaretlere yol açtığını söyledi. Gazeteci Doğan ” Ailemle birlikte artan bu tehditler nedeni ile 18 yıl kaldığım semtimden taşınmak zorunda kaldım.Çünkü bu mesajlar benim ve ailemin psikolojisini bozdu. Bu sebepten dolayı psikologlardan yardım almak için psikiyatriye gitmek zorunda kaldım. Ben demokratik anayasal bir ülke olan Hollanda’da yaşayarak, hayatım burada huzur içinde yaşamak ve burada son nefesime değin kalmak istiyorum. Böyle bir demokratik ülkede olmaktan aslında gurur duyuyorum. Tek istediğim beni tehdit eden bu adamın demokratik bir devlet içinde yaşamanın ne demek olduğunu anlaması en yüksek cezayı almasıdır.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin