Hollanda 5 hafta karantinaya girdi: Okullar, tüm pazar yeri ve mağazalar kapatıldı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ulusa sesleniş konuşmasında, okullar dahil tüm pazar ve mağazaların 19 Ocak’a kadar kapatıldığını açıkladı. Rutte, 17 milyon halkın çıkarlarını korumak için ülkeyi 5 hafta boyunca kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Başbakan Mark Rutte yeni sıkı tedbirlerin 16 Aralık çarşamba günü yürürlüğe gireceğini ve 19 Ocak 2021 tarihine kadar süreceğini aktardı.

Rutte şunları anlattı:

“Temel ihtiyaçlar ile zaruriyet arz etmeyen tüm mağaza ve dükkanlar kapanacak. Bunlara inşaat, bahçe malzemeleri satan yerlerde dahil. Süpermarketler ve diğer yiyecek dükkanları, bankalar ve eczaneler gibi önemli işletmeler açık kalacaktır. İlk, orta, lise ve Üniversite düzeyi okullar çarşamba günün itibaren tatile ayrılacak.”

OKULLAR KAPANIYOR
“Okul tatilleri 4 Ocak tarihine kadar sürecek. 4 ocak ile 19 ocak tarihleri arası ise uzaktan ve online eğitim verilecek. Temaslı meslekler olarak adlandırılan berber, masaj salonu gibi yerde kapanacak. Tiyatro, müze ve sinemalar yeniden kapanacak. Temaslı meslekler, berber, güzellik salonları ile masaj salonları kapanacak. Fizyoterapistler ve diş hekimleri gibi tıbbi temaslı meslekler çalışmaya devam edecek. Müzeler, hayvanat bahçeleri, tiyatrolar ve eğlence parkları gibi yerler kapalı kalacak. Spor salonları, yüzme havuzları ve saunalar kapalı olacaktır. Evde (içeride ve dışarıda) maksimum ziyaretçi sayısı üçten ikiye düşüyor. En fazla dışarıdan iki kişi kabul edilecek. Noel bayramı süresince, 24,25 ve 26 aralık tarihlerinde en fazla 3 ziyaretçi kabul edilecek. Çarşamba gününden itibaren, özellikle ebeveynler ve çocuklar için daha fazla değişiklik olacak. Hem ilkokullar hem de ortaokullar kapanacak ve uzaktan eğitime geçilecek. Buna çocuk kreşleri dahil. Lise, Yüksekokul, MBO, HBO ve üniversitelerde dahil 16 Aralık tarihinden 19 Ocak 2021 tarihine kadar kapalı kalacak ve uzaktan eğitime devam edecekler.”

KAPANMA 19 OCAK 2021 TARİHİNE KADAR GEÇERLİ

“Oteller açık kalacak, ancak müşterilerine oda da dahil olmak üzere yiyecek ve içecek servisi yapmalarına izin verilmeyecek. Kiliseler, camiler ve diğer ibadet yerleri açık kalacaktır. Cenazeler için maksimum grup büyüklüğü 100 olarak kaldı Eredivisie ve diğer spor müsabakaları, şu anda olduğu gibi, seyircisiz oynanmaya devam edecek. Schiphol havalimanı yolculara açık kalacak. Seyahat tavsiyesi, bu kış mümkün olduğunca evde ve ülkede kalmak. Yurtdışına gidilmesi, hangi ülke olursa olsun tavsiye edilmeyecek. Semt diğer adıyla mahalle evleri içeri toplanılmamak kaydı ile açık kalabilecek. Kütüphaneler kitapların dağıtımı ve toplanması için açık kalabilecek. Spor yapmak hala mümkündür, ancak yalnızca dışarıda. En fazla iki kişilik grupların birlikte egzersiz yapabilecek. Bunun dışında daha fazla kişinin hangi amaçla olursa olsun bir araya gelmesi yasak. 5 haftalık kısıtlamalar 19 Ocak Salı gününe kadar geçerli olacak. Hükümet olarak bir hafta öncesinden son durumu değerlendirip yeni kararları sağlık Bakanı Hugo de Jong ile tekrar açıklayacağız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin