Hollanda ile Türkiye arasında ‘Diyanet muhbiri’ krizi

Yusuf Acar | Eski Hollanda Diyanet Başkanı

MURAT KANİ – LAHEY

Hollanda’nın en yüksek tirajlı De Telegraaf gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği’nin istihbari faaliyette bulunduğunun tespit edildiğini ve bunun iki ülke arasında yeni bir krize yol açtığını yazdı.

Gelişme üzerine Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türk Büyükelçisini bakanlığa çağırdı. Büyükelçi’den medyada yer alan “Hollanda Diyanet Vakfı, Gülen sempatizanları hakkında istihbarat topladı”  şeklindeki haberler hakkında izahat istedi. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders bugün yapılan Temsilciler Meclisi’nde gelişmeleri “endişe verici” olarak nitelendirdi ve “Böylesi bir şeyi kabul edemeyiz.” dedi.

FİŞLEME İTİRAFI

Türkiye’ye gönderilen listelerinde Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) üyesi isimlerin de olduğu ve bunların “Gülen sempatizanı” olarak fişlendikleri iddia ediliyor. Özellikle CDA lideri Sybrand Buma, Bakan Koenders’dan Büyükelçiyi bakanlığa çağırıp hesap sormasını istemişti. Tartışmanın odağındaki Deventer Başkonsolosluğu’nda Din hizmetleri ataşesi olarak çalışan Dr. Yusuf Acar ise, Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada bu iddiaları zımmen kabul etti. Acar, Türk yetkililere sadece internette isimleri belli olan bazı bilgileri ilettiğini savundu ve “istihbarı” bir faaliyetin söz konusu olmadığını ileri sürdü. Konsolosluk da Telegraaf gazetesine, Acar’ın böyle bir çalışmayı “kendi başına” yaptığını ve konsolosun bundan haberinin olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz cuma günü Diyanet ve Türkiye Büyükelçiliği bu bilgiyi tekzip etmişti. Açıklama da “Anakarayı hedef alan ihbar raporları kesinlikle yanlıştır.” denilmişti. Ancak, De Telegraaf Gazetesi, bugün 7. sayfasının tümünü ayırdığı “Camilerin şemsiye kuruluşu Başkanı, Ankara’nın uzantısı olarak çalışıyor. Büyükelçilik ateş altında” başlıklı haberinde Hollanda’daki Gülen Hareketi sempatizanlarını fişleyip Ankara’ya listeler gönderen şahsın Diyanet Camileri Başkanı Yusuf Acar olduğunu yineledi. De Telegraaf Gazetesi’nde haberi yapan Joris Polman ve Silvan Scoonhoven tarafından hazırlanan haberde şu bilgilere yer verildi: ”Listede sadece CDA’nın adı geçmiyor. Yusuf Acar, Gülen Hareketi’nin  “denetimindeki” bir çok şirket, yardım kuruluşları, okullar ve diğer örgütleri de ihbar etmiş. Diyanet, Hollanda dışında da tartışma konusu. Türkiye’deki Cumhuriyet gazetesinde ve Alman Die Welt’de yer alan haberler vesilesiyle Diyanete bağlı 38 ülkedeki camilerde görevli imamların “casus” oldukları açığa çıkmıştı.”

CDA LİDERİNDEN SERT TEPKİ

Fişleme raporlarında da Gülen Hareketi’nin kalesi olarak itham edilen CDA lideri  Sybrand Buma, “Söz konusu iftiralar gülünç ve gerçek dışı. Ankara’nın propaganda konusunda ne kadar aşırı gittiğini gösteriyor. Türkiye hükümetinin, Hollanda’nın iç işlerine karıştığının yeni bir kanıtı. Bu müdahale şaşırtıcı ve kabul edilemez. Kabine, büyükelçinin dikkatini çekmeli.” şeklinde tepki gösterdi.

de Telegraf

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin