Hollanda, Flying-V’nin inşasına başladı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda’nın Dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan Delft Teknik Üniversitesi (University of Technology), ülkenin en büyük uçak filosuna sahip Hollanda Kraliyet Havayolları KLM için V şeklinde uçaklar üretecek.

KLM ve TU Delft’in ortak proje uçağı Flying-V, yakıt bakımından Airbus ve Boing göre yüzde 20 daha tasarruflu olacak. V şeklindeki uçak Airbus A350 kadar yolcu taşıyabilecek.

Hollanda KLM Müdürü Pieter Elbers ve TU Delft Teknik Üniversitesi Profesör Henri Werij, Flying-V uçaklarının uzun mesafelerde daha tasarruflu olacağını belirtirken, projesi için harcanacak bütçe konusunda açıklama yapmaktan kaçındı.

TU Delft Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Henri Werij, proje hakkında şu bilgileri verdi. “Bir şeyler büyük ölçüde değişmeli. Uçakların çevreye verdiği zarar göz önüne alınacak olusa, bu konuda nihai hedefimiz, emisyonsuz uçuş. KLM ile olan bu işbirliği aslında değişimi sağlamak için harika bir fırsat sunuyor. Flying-V’nin normal uçak yakıtı ile göklerde olacak. Lakin elektrikle çalışan jet motorları için uygun olacak şekilde kolayca tamamen elektrik sistemine ayarlanabilecek.. Yolcu kabininin, kargo güvertesi ve yakıt depoları kanala entegre edildi. En modern uçak olan Airbus A350’den daha iyi bir aerodinamik şeklinde ve yüzde 20 daha az yakıt tüketecek.”

KLM Müdürü Pieter Elbers’e göre, yeni uçağın gelişimi ‘sürdürülebilir havacılığa’ katkıda bulunacak. Elbers, “Küçük, daha verimli Flying-V uzun mesafeler için uygun olacak. Toplam 314 yolcu uçağa binebilecek. Daha doğrusu A350’den biraz daha fazla yolcu taşıyacağız.” dedi.

Flying-V fikri, TU Berlin’de çalışmalar yürüten Hollandalı mühendis Justus Benad’a ait. Benad, Airbus Hamburg’daki mezuniyet töreninden sonra Delft Teknik Üniversitesi’ne Flying-V ile projesini sunmuş. Delft Teknik Üniversitesi’nin, V uçak prototipini Ekim 2019’da KLM şirketine sunacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin