Hollanda Başbakanı Rutte: Yahudi soykırımı dolayısıyla özür diliyoruz

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

75 yıl önce Rus ordusu, Hitler Almanyası’nın Nazi temerküz kampı Auschwitz’de zulme uğrayan Yahudileri soykırımdan kurtardı. Dünya genelinde anma törenleri ile kurbanlar yadedildi.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da da Milli Soykırım Anma günü vesilesiyle kamplarda öldürülen 102 bin Yahudi asıllı insan saygı duruşuyla anıldı. Hollanda kabinesi ve milletvekillerinin tamamının hazır olduğu anma töreninde, Başbakanı Rutte, Alman  işgali sırasında dönemin Hollanda Hükümetinin Yahudi yurttaşların toplama kamplarına gönderilmesindeki rolü nedeni ile özür diledi.

Rutte, savaş sırasında Hollanda hükümetinin ikinci dünya savaşında yanlış davranışı nedeniyle Yahudilerden özür dilediklerini söyledi. Rutte, Amsterdam’daki Ulusal Holokost Anma töreninde yaptığı konuşmada, “O dönemde iktidar kendisi tehdit oluşturmuştur, hükümet kurumlarımız hakkı ve güvenliği korumakta aciz kalmıştır. Hiçbir kelime Holokost kadar büyük ve korkunç bir şey içermiyor” dedi.HOLLANDA 102 BİN YAHUDİYİ KORUYAMADI

Başbakan Rutte, Wertheimpark’taki ‘Spiegelmonument Nooit meer Auschwitz’ konulu konuşmasında şunlara değindi: “1933-1945 yılları arasında tahmini 6 milyon Yahudi, yüz binlerce Sinti ve Roman, eşcinsel, engelliler, Yehova’nın şahitleri ve diğer zulüm gören insanlar öldürüldü. 1940’ta Hollanda’da 140 bini  Hollanda vatandaşı olan 160 bin Yahudi kökenli insan vardı. Diğerleri çoğunlukla Almanya’dan kaçan Yahudiler idi. 107 bin Yahudi’den, 102 bini kamplarda öldürüldü. Şimdi onların adına özür diliyoruz. Onları yeterince koruyamadığımız için.”

Diğer taraftan Wim Kok ve Jan Peter Balkenende gibi geçmiş Hollanda başbakanları, hükümetin Yahudi soykırımındaki rolü konusunda eleştirel yorumlar yapmışlarsa da, resmi bir özür bu güne kadar dilenmemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin