Hizmet Hareketi’ne yönelik ‘cadı avı’, dolandırıcıların gelir kapısı oldu; son kurban finans uzmanı

Türkiye’de Hizmet Hareketi’ne yönelik ‘cadı avı’ ve hukuksuzluk, dolandırıcılar için ‘gelir kapısı’ oldu. Tele-dolandırıcıların son kurbanı, Türkiye’de bulunan bir Japon bankasının yönetim kurulu üyesi Aysun Mercan. Sözde polisler tarafından ‘Adınız F.TÖ’ye karıştı’ diyerek hedef alınan Mercan, 200 bin lira, 270 bin Euro ve 150 bin dolar nakit paranın yanı sıra Kadıköy’deki yarım milyon dolarlık dairesini satıp parayı dolandırıcılara teslim etti.

İktidarın yayın organlarından Sabah’ın haberine göre 8 Ocak’ta çalan telefona cevap veren Aysun Mercan’a kendisini Kadıköy Emniyeti’nde görevli komiser diye tanıtan dolandırıcı, kimlik bilgilerinin F.TÖ’nün eline geçtiğini, operasyonu yapacak sözde savcının adını ve telefon numarasını verdi. Mercan’ın güvenini kazandıktan sonra banka hesaplarındaki paralarını istedi.

Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine önce 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, ardından diğer bankalardaki 170 bin Euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve önceden belirlenen ‘Kartal’ parolasını kendisine söyleyen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan’a eve gitmesini söyleyen sözde MİT’çi, olay yerinden hızlıca uzaklaştı.

GÜNLERCE TELEFONDA TUTTU

Ertesi gün aynı numaradan yeniden aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir hat ve telefon aldı. Diğer bankadaki 100 bin Euro’yu daha sözde MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

EVİNİ BİLE SATTIRDILAR

Dolandırıcılar, Kadıköy’deki evinin satılması gerektiğini söyleyerek yaşlı kadına evini sattırana kadar bir ay boyunca telefonla aradı. Evini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, sözde polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih’e giderek eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

‘EVE GİT, HATTI KIR TALİMATLARIMIZI BEKLE’

Sözde polisin, ‘Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle’ talimatıyla ikametine giden yaşlı kadın, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Dört seferde 15 milyon TL kaptıran Aysun Mercan, polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi oldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin