Hırvatistan’da 6.4 büyüklüğünde deprem: Slovenya nükleer santralini kapattı

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezinden (EMSC) yapılan açıklamaya göre, Hırvatistan’da  6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün başkent Zagreb’in yaklaşık 45 kilometre güney doğusunda olduğu kaydedildi.

Hırvat medyasında çıkan haberlerde, yerin 10 kilometre altında meydana gelen sarsıntı nedeniyle şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Petrinja ve Sisak’ta birçok binanın yıkıldığı bildirilirken, başkent Zagreb’de de yer yer ağır hasar meydana geldi. Petrinja ve Sisak’taki hastanelerin de deremde ağır hasar aldığı kaydedildi.

Petrinja Belediye Başkanı Darinko Dumbovic yetkililerin halen yıkımın büyüklüğünü tespit etmeye çalıştıklarını. Yıkılan binalardan birinin neyse ki boş durumdaki bir anaokulu olduğunu kaydetti.

Dumbovic “Kent dev bir enkaza döndü. İnsanları kurtarıyoruz, hayat kurtarıyoruz. Ölülerimiz var, kayıplarımız var, yaralılarımız var. Tam bir felaket” diye konuştu.

Hırvatistan’da pazartesi günü de aynı bölgede 5.2 ve 5.0 büyüklüklerinde iki deprem meydana gelmişti. Geçen martta Zagreb’de meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremde bir genç yaşamını yitirmiş, onlarca kişi yaralanmış ve birçok bina hasar görmüştü.

Deprem anında Slovenya parlamentosunda panik yaşandı.

Slovenya nükleer santralini kapattı

Hırvatistan’da meydana gelen depremin ardından komşu ülke Slovenya ülkenin tek nükleer santrali olan Krsko Nükleer Enerji Santrali’ni devre dışı bıraktı.

Santralden yapılan açıklamada bunun tamamen güvenlik amacıyla alınmış bir önlem olduğu kaydedildi. Krsko Nükleer Enerji Santrali, Hırvatistan’ın başkenti Ljubljana’nın yaklaşık 100 kilometre doğusunda bulunuyor. Yugoslavya döneminde inşa edilen 700 megavat kapasiteli reaktör 1983 yılında devreye girmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin