Hırvatistan finale, biz hamasete devam!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Euro 2008 çeyrek finali. Rakipler Türkiye ve Hırvatistan. Maç tam bir taktik ve sinir savaşıyla geçiyor. Normal süresi 0-0 biten maçın uzatma devrelerinin 119. dakikasında kaleci Rüştü’nünde büyük hatasıyla Hırvatlar Ivan Klasnic’le golü buluyor. Türkiye adeta yıkılıyor. Maçın bitimine artık saniyeler var. Hakeminde uzatmasıyla Türkiye bir kaç dakikalık süre kazanıyor. Kaleci Rüştü’nün Hırvat ceza yayına doğru gönderdiği uzun topu Emre Aşık indiriyor, Semih Şentürk muhteşem bir sol ayak vuruşuyla topu ağlarlara gönderiyordu. Bir dakika önceki roller değişmişti. Türk tarafında düğün, Hırvat cephesinde cenaze vardı. Penaltı atışlarında Hırvatları 3-1 geçen Türkiye adını yarı finale yazdırıyordu. İşte bizim 10 yıl önce evine gönderdiğimiz Hırvatlar bugün Dünya Kupası’nda adını finale yazdırdı.

Hırvatistan – Türkiye maçından sonra teknik adamların açıklamaları oldukça ilginçti. Sonradan Beşiktaş’ı da çalıştıracak olan dönemin Hırvat teknik patronu Slaven Bilic, ‘Bugün sahada futbolla açıklamamız mümkün olmayacak olaylar oldu’ deyip, son saniyelerde bulunan mucizevi gole atıfta bulunuyordu. Bu açıklama dönemin Türkiye teknik patronu Fatih Terim’e sorulduğunda ‘Saha kenarında ben vardım’ deyip ‘açıklanamayacak duruma’ kendi egosuyla açıklık getiriyordu. Türkiye, Avrupa şampiyonalarında üçüncülük maçı olmamasına rağmen ‘Euro 2008’te Avrupa üçüncüsü olduk’ cakasını satarken, Hırvatistan boş durmuyordu. Yenilgiden ve penaltılardan ders çıkarıyordu.

Dünya kupalarını pas geçtik

Euro 2008’de yarı final oynayan Türkiye, 2010, 14 ve 18 Dünya Kupaları’nı es geçiyordu. Daha doğru ifadeyle katılma biletini alamıyordu. Yine Euro 2012 es geçip, ancak Euro 2016 biletini son dakikada alıyorduk ama bu kez de gruptan çıkamıyorduk. Hırvatlar, 2010 Dünya Kupası’na katılamıyordu ama 2014 ve 18 biletini alıyordu. Yine Euro 2012 ve 16’da Hırvatları görüyorduk. Türkiye Euro 2008’den sonra tek uluslararası turnuvaya katılırken, Hırvatlar sadece tek turnuvayı kaçırıyordu.

Hırvatistan’ın finale adını yazdırması Dünya Kupası tarihinin en önemli başarılarından biridir. 32 ülkenin katıldığı bir turnuvada finale tesadüfen gelmek söz konusu değil. Nitekim ortaya koydukları pozitif futbolla bunu ispat ettiler. Arjantin, Nijerya ve İzlanda ile aynı grupta yer alan Hırvatlar, tüm maçlarını kazanarak adını ikinci tura grup lideri olarak yazdırdı. Özellikle Arjantin karşısında ortaya koydukları futbolla kendilerini favori göstermeyenlere sağlam bir mesaj verirken, rakiplerini de gözdağı verdiler. Tüm maçlarında rakiplerine hep üstünlük sağladılar. İkinci turda Danimarka, çeyrek finalde Rusya karşısında oyun üstünlüğünü skora taşımakta zorlandılar ama penaltılarda gülen taraf oldular. Kimse Hırvatlar için ‘oynamadan kazandı’ yorumunu yapmadı.

Finale kilitlenmiş bir Hırvatistan

Hırvatlar aynı futbol anlayışını İngiltere karşısında da sürdürdü. Dele Alli, Harry Kane, Lasse Lindgaard gibi yıldızlara rağmen İngiltere ile önce başabaş mücadele etti, daha sonra oyun üstünlüğünü eline aldı. Maçın başında yedikleri gol bile morallerini bozmadı. Adeta finale kilitlenmiş bir Hırvatistan vardı. Son iki maçlarında 120 dakika (uzatmalarla en az 130 dakika) oynamalarına rağmen İngiltere gibi fizik gücü yüksek bir takıma oyunlarını kabul ettirmeyi başardılar. 120 dakika boyunca İngilizlerin kaleyi bulan tek şutuna karşılık, Hırvatlar tam 7 kez çerveyi tutturuyordu. Oyun üstünlüğü tüm istatisklerde Hırvatlardan yana olunca, skor üstünlüğü de uzatma devrelerinde geliyordu.

Hırvatlar şimdi finalde Fransa ile kupa mücadelesi verecek. Turnuva başlarken favoriler arasında adı yoktu. Futbolun sahada oynandığını Hırvatlar hepimize gösterdi. 4 milyonluk bir ülkenin planlı ve programlı çalışarak adım başarı merdivenlerini tırmanmasına şahit olduk. Finalde kaybetse bile Hırvatistan, 2018 Dünya Kupası’na damga vurmayı çoktan başardı. İzlanda bu kupanın gönüller şampiyonu olmuştu, Hırvatistan ise kupanın sahibi olursa yıllarca anlatılacak bir turnuvaya şahitlik etmiş olacağız.

Yazının başında tekrar dönüp bitirelim. Biz ise; Euro 2008’te çeyrek finalde elediğimiz Hırvatistan’ın Fransa ile oynayacağı finali seyrederken evimizde şu yorumu yapacağız, ‘Bu Hırvatları en son yenen takımın Türkiye olduğunu biliyor musunuz?’.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin