20 yıllık hapis cezasını duyunca duruşmada zehir içen Hırvat general hayatını kaybetti

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki Praljak davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak’a 20 yıl hapis cezası verildiğinin açıklanmasının ardından Hırvat komutanın zehir içtiği iddiasıyla duruşmaya son verildi. Praljak kararın açıklandığı esnada zehir olduğu iddia edilen elindeki sıvıyı içti. AFP haber ajansı, zehir içen Praljak’ın hayatta olduğunu duyurdu. Fakat daha sonra

Karar açıklandığı sırada Praljak ‘ Ben savaş suçlusu değilim’ diyerek cezayı kabul etmediğini söyledi ve içinde zehir olduğu öne sürülen bardağı kafasına dikti.

Praljak’ın avukatı da “Müvekkilim zehir içtiğini söyledi” dedi. ​Temyiz Konseyi, Praljak’ın zehir içtiğini iddia etmesinin ardından duruşmayı sonlandırdı. Yargıç savaş suçlusu generalin kullandığı bardağa el konulmasını isterken, mahkemeye ambulans çağırıldığı belirtildi.

Savaşta Bosna Hersek’teki Hırvat Savunma Konseyi’nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

ICTY tarafından 29 Mayıs 2013’te açıklanan ilk dereceli kararda, Jadranko Prlic 25 yıl hapse mahkum edilirken, sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin savunma bakanı Bruno Stojic, HVO komutanları Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic 20’şer yıl, Valentin Coric 16 yıl, esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin