Hindu gruplar Ramazan’da da durmuyor; Müslümanlara saldırılar devam ediyor

Hindistan’ın birçok bölgesinde Müslümanlar, Ramazan ayını endişe içinde geçirmeye devam ediyor. Aşırı milliyetçi Hindu gruplar ateşe verdikleri camilerin önünde savaş dansları yaparak Müslüman halka saldırıyor.  

Pazar günü Hindu topluluklar en önemli tanrılardan biri kabul ettikleri Ram’ın doğum gününü, Ram Navami festivalini kutladı. Madhya Pradesh, Gujarat, Jharkhand ve Batı Bengal başta olmak üzere birçok eyalette kutlamalar esnasında aşırı milliyetçi ve Müslüman karşıtı Hindu grupların Müslümanlara, camilere ve evlere saldırdığına dair videolar sosyal medyada gündem oldu. Videolarda radikal Hinduların savaş dansları yaptıkları, sopa ve kılıç taşıdıkları, nefret sloganları atarak Müslüman ve diğer azınlık gruplara soykırım tehdidinde bulundukları görüldü.  

Ram Navami festivalinin kutlamaları sırasında Hindu aşırılık yanlılarının Müslüman grupları hedef almasının ardından iktidarı elinde bulunduran siyasi parti BJP ve yetkilileri kutlamaları Müslümanların Ramazan ayında oruçlarını açtıkları gün batımı vaktine denk gelecek şekilde düzenlemeleri sebebiyle eleştirilirken polis kuvvetleri ise radikal Hindu gruplarla iş birliği yapmakla suçlanıyor. Müslüman gruplar, saldırıların planlı olduğunu ve BJP hükümetinin Müslüman grupları hedef haline getirdiğini savunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin