Hindu dini liderlerden Müslümanlara soykırım çağrısı

TR724 HABER | ERSAN AY

Hindistan’da dini liderlerin Müslümanlara yönelik soykırım ve silahlanma çağrısında bulundukları konferansın görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Tepki çeken kayıtların ardından polis soruşturma başlatmaya karar verdi. Müslüman ve azınlık karşıtı politikalarıyla bilinen Modi hükümeti ise sessizliğini koruyor  

Geçen hafta kuzey Uttarakhand eyaletindeki Haridwar’da gerçekleştirilen 3 günlük konferansta Müslümanları hedef alan nefret söylemlerinin sosyal medyada viral oldu. Konferansta, militan Hindu milliyetçiliğini benimseyen Hindu Mahasabha’nın kadın lideri Pooja Shakun Pandey, “Aramızdan 100’ümüz bile asker olsa ve onlardan 2 milyon kişiyi öldürse galip geleceğiz. Ancak bunu yaparsak Hinduizm’i mutlak bir biçimde koruyabileceğiz” ifadelerini kullandı. Toplantıya katılanlara öldürmeye hazır olmalarını ve hapisten de korkmamaları gerektiğini söyledi. Toplantıda Başbakan Modi’nin partisi BJP’den üyelerin de olduğu iddia ediliyor. Modi ve hükümet yetkilileri ise sessizliklerini henüz bozmuş değil.  

Hükümet yetkilileriyle ilişkileri olduğu belirtilen ve radikal Hindu gruplarından birinin lideri olan Prabodhanand Giri’nin de toplantıda “Myanmar gibi polis, politikacılar, ordu ve Hindistan’daki her Hindu silah almalı ve bu temizliği yapmalıdır. Başka bir seçenek kalmadı” dediği ortaya çıktı. Başka bir konuşmacı da Hindistan’ın Modi’den önce 10 yıl Başbakanlık görevinde bulunmuş olan muhalefet partisinden Manmohan Singh’i öldürmek istediğini söylüyor. Ülkedeki Müslüman milletvekillerinden Asaduddin Owaisi videodaki kişilerin açık bir şekilde insanları soykırım suçuna teşvik ettiğini söyledi. Hindistan’ın en büyük sosyo-dini Müslüman örgütü olan Jamiat Ulama-i-Hind’in başkanı Mevlana Mahmood Madni ise BJP hükümetini Müslüman topluluğa yönelik nefret söylemine göz yummakla suçladı. 

Modi hükümeti sessiz 

2014’ten beri hükümette olan BJP döneminde Hindistan’da Müslümanlara ve diğer azınlıklara karşı şiddet eylemleri önemli derecede arttı. Modi’nin hükümetin başına geçtiği yıldan itibaren azınlıklara karşı şiddeti teşvik ettiği bilinirken Başbakan ve partisi ise iddiaları reddediyor. Müslümanlara soykırım yeminlerinin edildiği 3 günlük konferansta Başbakan Modi’nin iktidar partisiyle yakın bağları olan nüfuzlu dini liderlerin ve hatta partinin bazı üyelerinin de olduğu iddia ediliyor. Yaşanan olaylara karşı bir yorumda bulunmayan Modi’nin yanı sıra muhalefet partilerinden de ciddi bir tepkinin gelmemesi radikal milliyetçiliğin, azınlıklara ve Müslümanlara karşı şiddetin artık Hindistan’da çok normal karşılandığının bir göstergesi. Wilson Center’dan Michael Kugelman, hükümetin tavrını ‘sağır edici bir sessizlik’ olarak yorumlarken bunun hiç de şaşırtıcı olmadığını ifade etti.  

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasından günler sonra soruşturma açan Hindistan polisi harekete geçilmesi için geç kalındığı yönündeki eleştirilere daha öncesinde herhangi bir resmi şikâyet almadık cevabını verirken herhangi bir tutuklamanın olmaması ise dikkat çekti. Görüntülerde hükümete yakınlığıyla bilinen birçok dini grup liderinin kimlikleri tespit edilebiliyor olmasına rağmen polis raporunda sadece İslam’dan Hinduizm’e geçtiğini söyleyen bir kişinin isminin olduğu kaydedildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin