Hikmet Çetin, Erdoğan’ın verdiği görevi reddetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na (YİK) Meclis Başkanlığı ve başkan vekilliği yapmış tüm isimlerin davet edildiği ancak CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin’in kurulda yer almayı reddettiği öğrenildi.

Erdoğan’ın imzaladığı Kararname ile, ‘millete ve devlete hizmeti geçmiş kişilerin kazanımlarından istifade edilebilmesi amacıyla’ oluşturulan Cumhurbaşkanlığı YİK’e hayatta olan tüm Meclis Başkanlığı ve Meclis Başkan Vekilliği yapmış isimler davet edildi.

Habertürk’e göre, bu kapsamda Hikmet Çetin, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz ve İsmail Kahraman’a kurul üyelikleri için teklif götürüldü. Çiçek, Arınç, Toptan, Şahin ve Kahraman’ın kurul üyesi olmayı kabul ettiği öğrenildi. 1997-1999 arasında TBMM Başkanlığı yapan eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin’in ise, teklife teşekkür edip kurulda yer almayı kabul etmediği öğrenildi.

Çalışma usul ve esasları ile kurul üyelerine yapılabilecek ödemeler de Cumhurbaşkanı’nca belirlenecek. Kurul, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görev yapacak. Kurula Meclis başkanlarının yanı sıra devletin üst düzey kademelerinde görev yapan isimlerin de davet edilmesi bekleniyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin