HGS çöktü ama yandaşın cebi doluyor

Tr724 ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN  

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu 2012 yılında hayata geçirilen HGS sistemi kelimenin tam anlamıyla çöktü! Köprü ve otoyollardaki HGS cihazları, otomobillerdeki etiketlerin yüzde 99’unu okumuyor. Tahsilat için devreye plaka tanıma sistemi giriyor. Şu anda tahsilatların neredeyse tamamı plaka tanıma sistemi üzerinden yapılıyor. Hiçbir işe yaramayan HGS, tam anlamıyla yandaş firmalara yüz milyonlarca dolar para aktarmanın kılıfı oldu. Karayolları’nda herkes sorunun farkında. Ancak hiç kimse korkudan bu sorunu dillendiremiyor. Zira Türkiye’de HGS sisteminin arkasında Binali Yıldırım’ın çocuklarının olduğu ileri sürülüyor.

Otoyol ve köprü geçişlerinde tahsilatlar Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile yapılıyor. Otoyol ve köprülerde bu iki sistemin de gişeleri ayrı. OGS ve HGS olan araçlara yerleştirilen elektronik cihazlar aracılığıyla köprü ve otoyollardan duraksamadan geçmek mümkün. OGS sisteminde sorun yok. Gişelerdeki cihazlar otomobillerdeki etiketleri okuyor ve tahsilatı anında yapıyor. Ancak HGS için aynı şeyi söylemek mümkün değil!

Bugün AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı yaptığı 2012 yılında Hızlı Geçiş Sistemi’ni öve öve bitirememişti. YIldırım, 26 Mayıs 2012’deki açıklamasında, “OGS ve KGS’yi kaldırıyoruz. Hepsi tek sistem olacak. Sistemin adı ise HGS (Hızlı Geçiş Sistemi).” ifadelerini kullanmıştı. Ve sistem aynı yıl 17 Eylül’de kullanılmaya başlandı. Ancak sistemde yaşanan sorunlar hiç bitmedi. Aksine artarak devam etti. Binali Yıldırım, sistem hayata geçirildikten 4 yıl sonra 2016 yılının şubat ayında şu açıklamayı yapmak zorunda kalacaktı: “HGS ve OGS düzeliyor. Bundan sonra artık sorun olmayacak.”

TAHSİLAT ‘PLAKA TANIMA SİSTEMİ’YLE YAPILIYOR

Binali Yıldırım’ın bu açıklamasının üzerinden de neredeyse 3 yıl geçti. Sistemdeki sorunların çözülmesi şöyle dursun daha da büyüdü ve içinden çıkılmaz hale geldi. Bugün HGS sistemi tamamen çökmüş durumda. Köprü ve otoyollardaki HGS cihazları, otomobillerde bulunan HGS etiketlerinin yüzde 99’unu okumuyor. Sistem çalışmadığı için burada devreye plaka okuma sistemi giriyor ve arabanın tipi vs. tespit ediliyor. Ardından bankalara ve PTT’ye söz konusu aracın HGS kaydı olup olmadığı soruluyor. Tahsilat bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra yapılabiliyor.

HERKES BORÇLU

Bugün forum sayfalarının HGS şikayetleriyle dolu olmasının sebebi de işte bu. Sistem tamamen çökmüş durumda. Binlerce sürücünün kartında para olduğu halde HGS’ye borcunun gözükmesinin sebebi de bu. Kartında para var ama sistem kartı okuyamadığı için tahsilat yapamıyor. Bu nedenle de sürücüler borçlu çıkarılıyor! HGS’de yaşanan bu sorun Karayolları’nda herkes tarafından bilinmesine rağmen korkudan dillendirilemiyor. Zira iddiaya göre sistemin arkasında Binali Yıldırım’ın çocukları var.

HGS OLMASA NE OLUR?

Burada akıllara şu soru geliyor; HGS olmasa ne olur? Hiç birşey olmaz… Sistem hali hazırda zaten çalışmıyor. Bu nedenle tahsilatlar da plaka okuma sistemi üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla HGS ölü doğan ve şu anda da hiç bir işe yaramayan bir kara delik. HGS’nin tek faydası sistemi bütün Türkiye’ye döşeyenlerin cebine 100 milyonlarca dolar paranın aktarılmasını sağlaması. Sistem, tam anlamıyla soygunun kılıfı olmuş durumda.

Plakalara HGS ayarı!

Eskiden araç plakalarının vidalanması muayenelerde sorun olmazdı. Ancak TÜVTÜRK, iki yıl önce yeni kriterler getirdi. Bunlardan biri de plaka konusuydu. Standartlara uygun olmayan plakalara sahip araçların muayeneden geçirilmeyeceği duyuruldu. İşte bu düzenlemeye de çalışmayan HGS sistemin sebep olduğu ileri sürülüyor. Şöyle ki; HGS zaten çalışmadığı için tahsilatlar plaka okuma sistemiyle yapılıyor. Ancak plaka okuma sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için de plakaların temiz olması, üzerinde, harf ya da rakam gruplarının içinde okumayı engelleyecek iz ve vidaların olmaması gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin