Heybeliada’da orman yangını; risk büyük, vatandaşlar seferber oldu

Heybeliada

Heybeliada’da ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra karadan ve havadan müdahaleler sürüyor. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Her türlü risk var. Hızlı müdahale gerekiyor. Şu aşamada tahliyeden söz etmiyoruz. Yardım talebimiz var.” dedi. Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yangının söndürülmesi için 4 uçak, 5 helikopter ve 5 arazöz sevk edildiği bildirildi. Vatandaşlar da yangınlara müdahale edebilmek için seferber oldu, insan zincirleri oluşturularak yangın bölgesine su taşındı.

Heybeliada’da ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle saat 13.00 sularında bir yangın çıktı. Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi’nin evinin bulunduğu bölgede çıkan yangının şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdüğü öğrenildi. Ada sakinleri de şişelere doldurdukları sularla elden ele alevlerin büyümesini önlemek için yoğun çaba sarf ediyor. Yangının tek noktada sürdüğü öğrenildi.

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yangına 4 uçak, 5 helikopter ve 5 arazözle müdahale edildiği bildirildi.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Halk TV’de yaptığı açıklamada, “En büyük kabusumuz bu. Bugün korktuğumuz oldu. Bilinmeyen neden. İlk müdahaleler yapıldı. İlk helikopter geldi. Kaymakamlığımız, belediyemiz, halkımız daha fazla büyümeden söndürmeye çalışıyoruz. Her türlü risk var. Hızlı müdahale gerekiyor. Şu aşamada tahliyeden söz etmiyoruz. Yardım talebimiz var. Valilik ve büyükşehirle iletişim sürüyor.” dedi.

İstanbul Valiliği’nden de Heybeliada’da çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yapıldı. Konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin