Her seçim öncesi bulunan rezervler, seçim sonu kuruyor!

Nerede bu petrol ve maden yatakları?

İLKER DOĞAN | HABER İNCELEME

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Türkiye’nin üreteceği ‘elektrikli traktör’ prototipinin hazır olduğunu söylemesi, iktidar ve medyasının her seçim öncesinde ‘aniden buluverdiği’ milyar dolarlık ‘yerli-milli’ ürünleri, petrol/doğal gaz rezervlerini, altın ve kömür madenlerini hatırlattı. Ancak yıllardır her seçim öncesinde bulunan bu enerji kaynaklarından bugüne kadar ekonomiye kazandırılan olmadı! Zira Türkiye’nin enerji ithalatı her geçen yıl daha da artıyor. Nasıl oluyorsa, seçim öncesi bulunan milyar dolarlık rezervler, seçim sonrasında kuruyuveriyor!

Gelenek değişmedi ve her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçimden önce de iktidar ve yandaş medya yeni maden yatakları, petrol rezervleri ve altın madenleri buldu! Hatta kimsenin ne olduğunu bilmediği, esrarengiz ama ‘çok değerli’ manyetik kumlar bile keşfedildi! Ancak, AKP’nin iktidarda olduğu 17 yıllık süreçte seçim öncesi bulunan onlarca ‘enerji’ yataklarının nerede olduğunu ya da ne kadar kömür, petrol ya da gaz üretildiğini kimse bilmiyor!

İTHALAT RAKAMLARI ARTIYOR
Aksine Türkiye’nin ithal ettiği enerji her geçen yıl daha da artıyor. Örneğin, 2017’de kullanılan doğal gazın yüzde 99’u ithal edilmişti. Petrolün ise yüzde 93’ü ithal… Bu oran yıllardır artıyor ama azalmıyor… Kömürde dışa bağımlılık 2008’de yüzde 45 bile değilken, bugün bu oran yüzde 60’ı geçti. Yaktığımız kömürün yarıdan fazlası ithal. Demek ki, seçim öncesi bulunan bu enerji yataklarının ekonomiye zerre kadar faydası yok.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖR YAPMIŞIZ!


En son Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, üç gün önce ‘Türkiye’nin elektirikli traktörünün prototipinin’ hazır olduğunu söyledi. Hiç kimsenin böyle bir projeden haberi bile yoktu! Pakdemirli’nin açıklamasına göre, yerli ve milli traktörümüz günlük 7 liralık şarjla akşama kadar 8 saat çalışabilecekmiş. “Seri üretime hazırız.” diyen Pakdemirli’nin açıklamaları kısa sürede sosyal medyada alay konusu oldu. Peki başka neler bulundu bu seçim öncesinde?

YERLİ OTOMOBİL 8 YILDIR ÜRETİLECEK!
Türkiye, 2011 yılının başından beri ‘yerli ve milli otomobil’ üretiyor. Her seçim öncesinde konu gündeme getiriliyor tarihler veriliyor. Önce 2015 denildi. Sonra 2017. Bu seçim öncesinde de 2019’da prototipin hazır olacağın söylendi. Ancak bugüne kadar otomobilin tasarımı bile tamamlanmış değil. Yeni tarih 2022 olarak açıklandı. Türk halkı 8 yıldır yerli ve milli bir otomobile binemedi ancak iktidarın yerli otomobilden çok ekmek yediğini söyleyebiliriz.

ÜLKELER SIRAYA GİRDİ!


“Tesadüfen keşfedildi, birçok ülke sıraya girdi!” Bu başlık Sabah gazetesinin bir haberinden. Yaklaşık 2 önce yayınlanan haberde, Bayburt’un Aydıncık köyünde vatandaşların yıllardır kömür diye toplayarak yaktığı taşın kehribar taşı olduğunun anlaşıldığı’ yazıyor. Rezerv miktarı yaklaşık 200 milyon metreküpmüş! Çin başta olmak üzere birçok ülke taş rezervi için sıraya girmiş. Bayburt, Bayburt olalı böyle bir rezervi hiç duymamıştı!

6 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİ!
Yine bu yılın ocak ayında yayınlanan bir haber. Yeni Akit’ten… Haberde, İzmir’in Kınık ilçesinde bir şirketin, 6 milyar ton kömür rezervine ulaştığı belirtiliyor. 6 milyar ton! Bu rezervden yılda 10 milyon ton kömür çıkartılacakmış. Kömür ocağı açılınca, ilçede istihdam sorunu da kalmayacakmış! Bakalım seçimden sonra bulunduğu iddia edilen rezerve ulaşılabilecek mi…

TRİLYONLUK GAZ REZERVİ
Bir başka haber… Kasım 2018’de yayınlandı. Kanadalı enerji şirketi Valeura, Trakya`da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair bulgulara sahip olduklarını açıklamış. Anadolu Ajansı’nın haberine göre şirket, 500 milyon TL’lik yatırım yapacakmış… Rezerv miktarı ise ‘trilyonluk’ olarak belirtiliyor haberde…

105 MİLYAR DOLARLIK MERMER REZERVİ!

Yine yandaş medyadan bir başka haber. “Bursa Orhaneli’de, ‘dünya mermer piyasasına yön verecek‘ nitelikte Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Bursa’nın Orhaneli ilçesinde 900 yıl işlenebilecek mermer rezervleri mevcut.” deniliyor haberde. 105 milyar dolarlık rezerv tespit edilmiş! Yanlış okumadınız; 105 milyar dolar!

TÜRKİYE’NİN YENİ CEVHERİ
Geçtiğimiz ay Yeni Akit’te yayınlanan bir haber. Başlık şu; Ordu’da keşfedildi; Türkiye’nin yeni cevheri olacak! Ne olabilir? Manyetik siyah kum! Ünye’de keşfedilen kum, stres ve uyku sorunlarından romatizma, sedef gibi birçok hastalığa derman oluyormuş! Kum, insan vücudunda düzenleyici bir etki uyandırarak bio-enerjiyi de düzenliyormuş.
.
700 MİLYON DOLARLIK PETROL BULDUK!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha geçtiğimiz hafta açıkladı. Diyarbakır ve Siirt’teki üç kuyuda gerçekleştirilen petrol keşiflerinden bahsetti. Bulunan petrolün ekonomiye 700 milyon dolar katkı sağlayacağını bildirdi. Bakan, bu ayın başında yaptığı açıklamada ise Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde 300 bin eve 10 sene yetecek doğal gaz keşfi yaptıkları söylemişti. Dönmez, “Yaklaşık 3 milyar metreküp. Bugünkü ekonomik hesaplarla 5 milyar lira.” demişti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin