Hem AKP hem de CHP itiraz etti; YSK kararını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bazı sandıklarda milletvekili mühürlü zarfların kullanılması ve CHP ve AKP’nin itiraz ederek oyların geçerli sayılması talebi üzerine toplandı.

YSK daha sonra yaptığı toplantı sonrasından yanlış mühür basılan, mühürsüz olan veya birden fazla mühür basılan zarfların kullanıldığı oyların geçerli sayılmasına karar verdi

Gün içinde yaşanan olayda, oy kullanma işlemi sürerken bazı ilçelerdeki sandıklarda oy zarflarının üzerinde ‘Milletvekilleri Seçimi’ mührü basılması dikkat çekti. İtirazlar üzerine Beykoz ilçe seçim kurulu zarfların geçerli sayılmasına karar verdi ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun bu zarfların kullanılmasını daha önceden açıklamaması sosyal medyada sert tepkilere yol açtı.

Söz konusu mühürlü zarflar müşahitler tarafından tespit edildi. Konuyla ilgili CHP başvuru yaptı. İlçe Seçim Kurulu’nda yeterli mühür olmadığı için ”Milletvekilleri Seçimi” mührü kullanıldığı ortaya çıktı.

Konu üzerine CHP avukatları harekete geçip itirazlarını yaptı ve Milletvekili genel seçimlerinde kullanılan mühürle mühürlü zarfların sandıklarda tutanakla belirlendiğini ve oyların geçerli sayılması için YSK’ya başvuruda bulunulduğunu açıkladı. AKP de milletvekili mühürlü oyların geçerli sayılması için YSK’ya başvuru yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin