Helikopter ile balayına giden Ankara başsavcısının nikahına devlet tam kadro geldi

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikahı da balayı gibi görkemli oldu. Balayı yaptığı otele özel helikopterle gidin Kocaman’ın nikah töreninde ise devlet tam kadro oradaydı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ile Ayca Dursun’un nikahını Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı kıydı. Yaptığı lüks harcamalarla gündeme gelen başsavcının Nikah şahitliğini ise Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, HSK 1. Daire Başkanı Halil Koç, YSK Başkanı Muharrem Akkaya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı.

Türkiye’de ilk kez bir başsavcının nikahında devletin ve yüksek yargının tepesindeki isimler hazır bulundu.

Geceliği 10 bin TL’lik otele helikopterle gitmişlerdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, inşaat mühendisi nişanlısı Ayça Dursun’la geceliği yaklaşık 10 bin TL olan Bodrum Mandarin Oriental Otel’e helikopterle giderek tatil yapmasıyla gündeme gelmişti.

Zonguldak Çaycumalı olan Başsavcı Kocaman, 26 Temmuz’da hemşehrisi olan inşaat mühendisi Ayça Dursun ile aile arasında yapılan törenle nişanlanmıştı. Kocaman adli tatilden faydalanarak, Dursun ile birlikte geceliği yaklaşık 10 bin TL olan Bodrum’daki Mandarin Oriental Otel’de konakladı. Kocaman ve Dursun’u havalimanından alan özel helikopter otele kadar getirdi.

Dursun, helikopterle otele giderken çektiği videoyu instagram adresinden paylaşırken, ‘Good morning’ notu ekledi. Dursun ayrıca otelin farklı alanlarında çekilen fotoğrafları da instagram hesabından paylaştı.

Fotoğraflardan birinde Başsavcı Kocaman’ın üzerindeki Etro marka tişört ise dikkat çekti. Türkiye’de başsavcı maaşları 12 bin TL ile 15 bin TL arasında değişiyor.

Bodrum Göltürkbükü’ndeki Mandarin Oriental Otel bölgenin en iyi otellerinden biri olarak biliniyor. 137 odalı otelde ayrıca konaklama için özel villalar bulunuyor. Plajında özel dinlenme ve güneşlenme kabinleri bulunan otelde dalış eğitimleri de veriliyor. Otel, eylül ayında iki kişilik konaklama için günlük 9 bin 387 TL fiyat veriyor.

***

Yüksel Kocaman hakkında cevap bekleyen sorular ve baldızı

15 Temmuz sonrası cezaevine giren ve sonra da tahliye edilen avukat Enes Kabadayı, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman hakkında medium.com’daki blog hesabında bir yazı kaleme aldı. “Enişteler ve Baldızlar” başlıklı yazıda Kabadayı önemli konuları dikkat çekiyor.

İşte o yazı;

“Geceliği 10 bin liralık nişan balayı ile gündeme gelen Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın bugün Ankara Sheraton Otel’de düğünü var. Takip edenler hatırlayacaktır Yüksel Kocaman’ın Siber Eleştirilerle Mücadele Daire Başkanı ve aynı zamanda Baldızı ‘Avukat’ Çağla Dursun Hanımefendi, benim günler önceki twitlerimi bularak Eniştesini savunur bir cevap yazarken ‘terörist’ olduğumu ifade etmeyi de es geçmemişti. Ben daha geceliği 10 binlik balayının şokunu ve ‘Avukat’ Çağla Dursun’un hakaretlerin acısını (!) atlatamamışken Sheraton Otel’deki düğün şoku biraz fazla geldi açıkçası. Düğün Balayı olarak da bir jete atlayıp daha gözlerden uzak bir yerde; geceliği bilmem kaç bin dolardan Dubai’de Burj Al Arab performansı bekliyorum !

Yargı bağımsızlığı ve yargı eliyle muhaliflere karşı yürütülen baskı ve yıldırma operasyonlarının konuşulduğu şu günlerde gördüklerimiz şaşırtıcı olmadı desek yeridir. Ankara Başsavcısı’nın makamından kaynaklı gelir-gider dengesi düşünüldüğünde dahi geceliği 10 bin’lik nişan balayı soru işaretlerine sebep olurken üzerine Sheraton Otel düğünü meselesiyle bu konu biraz daha aklıma takıldı. Ben de biraz hafızamı biraz da bilgi kaynaklarını zorlayınca ortaya daha ilginç sorular çıktı açıkçası;

Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman, 1999 yılında Kırklareli ili Pınarhisar ilçesinde Cumhuriyet Savcılığı yapmış bir isim. Pınarhisar’ı hatırlatınız mı? Hani şu ‘reis’in şiir okuduğu için 4 ay 10 gün cezaevinde kaldığı yer. Yüksel Kocaman’ın da hayatında en önemli dönüm noktalarından biri de Pınarhisar’da görev yaptığı yıllar sanırım. Zira burada hayatına yön veren iki kişi ile tanıştı. Birisi o dönem ‘’dostluk’’ kurduğu ve belki de bugünlere kadar gelmesine sebep olan Recep Tayyip ERDOĞAN diğeri de Pınarhisar’da çiftliği olan Mehmet ÇELİK.

Yüksel Kocaman, gelecekteki siyasi ikbalini ‘’tahmin ettiği’’ Erdoğan için birçok riski göze alarak Cezaevinde ‘reis’i oldukça rahat ettirdiği iddia ediliyor. Hatta bir keresinde, cezaevi bahçesine getirtilen ünlü bir restoranın garsonları ile mangal partisi yapıldığı bile kitaplara konu olmuş durumda. (Bir Liderin Doğuşu, Hüseyin Besli ve Ömer Özbay)

Bu noktadan sonrasına dair net bilgiler bulmak zor olduğu için sadece merak ettiğim noktaları sorarak devam edeceğim.
1. Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman ve Mehmet ÇELİK isimli kişi ile tanışıklık ve ikili ilişkiler ne seviyededir?
2. Mehmet ÇELİK isimli şahsın uyuşturucu baronu olduğunu biliyor mu?
3. Mehmet ÇELİK’in Pınarhisar ilçesindeki çiftliğine hiç gitti mi?
4. Mehmet ÇELİK’in Ataköy 9. Kısım’da kiraladığı ev ile alakası nedir?
5. Adalet Bakanlığı Adli Sicil Genel Müdürlüğü görevini yaparken Mehmet ÇELİK hakkında yürütülen bir soruşturmada Yüksel Kocaman’la yaptığı görüşmelerin iletişim tespit tutanaklarına yansıması sonucu bu dosyayı kim ortadan kaldırdı?
6. Mehmet ÇELİK’in kendi uyuşturucu çetesinde faaliyet gösteren bir örgüt üyesinin Diyarbakır’da yakalanması üzerine, şüphelinin serbest bırakılması için Mehmet ÇELİK’le beraber o dönem Diyarbakır Başsavcısı Durdu Kavak’ın yanına gitti mi?
7. Ceza İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı yaptığı dönemde hangi fiil/eylem sebebiyle görevden uzaklaştırıldı? Eşi MİT bünyesinde görevli bir bayan tetkik hâkiminin bu konuyla ilgisi nedir?
8. Memleketi Zonguldak’taki AKP seçim çalışmalarında boy göstermesinin yargı bağımsızlığı ile ilgili sorun olabileceğini düşünüyor mu?

9. AİHM’in kesinleşmiş kararına rağmen siyasi iktidarın yargı sopasıyla Selahattin Demirtaş’ın yeniden tutuklanması ve birçok muhalife karşı yürütülen operasyonların, geçmişindeki bu soru işaretleri ile ilişkisi var mıdır?
Tabi ki bu sorulara en doyurucu cevabı verebilecek olan kişi tabi ki Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman… Aslında soruları önden vermiş oldum kendisine, artık hazırlıksız da değil. Kendisinin vereceği cevapları bilemiyorum ama ben doğru cevapları noktasına virgülüne dokunmadan aşağıya iliştirivereyim;

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin