Hedefler bir bir yıkılıyor; ocak ayında cari açık 4 yılın zirvesine çıktı

Hükümetin cari açık hedefi de çöktü. Cari işlemler dengesi, yüksek enerji fiyatlarının ithalatı artırmasıyla ocak ayında 2017’den bu yana en büyük açığı verdi. Cari açık, ocak ayında bir önceki yıl aynı aya göre 5,3 milyar dolar artarak 7,1 milyar dolara yükseldi.

Böylece, 2017 Aralık ayından bu yana en yüksek cari açık gerçekleşmiş oldu. Piyasalardaki genel beklenti ise 7,2 milyar dolar açık oluştuğu yönündeydi. Hükümetin planına göre TL’nin değer kaybetmesiyle cari fazla verilecekti. Ancak hem cari açık arttı, hem enflasyon yükseldi, hem kur 15 TL’ye dayandı.

12 aylık birikimli açık ise aralık ayındaki 14,9 milyar dolardan ocakta 20,2 milyar dolara yükseldi. Net hata noksan kaleminde ise ocak ayında 245 milyon dolar çıkış kaydedildi.

Merkez Bankası bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 6 milyar 425 milyon dolar artarak 8 milyar 333 milyon dolara yükselmesinin etkili olduğunu bildirdi.

TCMB verilerine göre; ‘çekirdek açık’ olarak nitelendirilen altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 1 milyar 251 milyon dolar fazla vermişken, bu ay 1 milyar 487 milyon dolar fazla verdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin